Pogadanka z uczniami o prawach dziecka
Policjant z Zamościa z uczniami Szkoły Podstawowej nmer 3 wirtualnie rozmawiał o prawach i obowiązkach dzieci. Mówił też o dyskryminacji oraz tolerancji wśród rówieśników. Spotkanie online odbyło się 10 grudnia, w dzień Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
10 grudnia w dzień obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka profilaktyk z zamojskiej Policji spotkał się online z uczniami klasy VI szkoły podstawowej numer 3 w Zamościu.
Podczas pogadanki starszy aspirant Dariusz Kuropatnicki używając ciekawej prezentacji multimedialnej powiedział o prawach i obowiązkach, które przysługują najmłodszym. Wskazał, że prawa dziecka to prawa człowieka wynikające z godności i niepowtarzalności dziecka jako jednostki ludzkiej. Omówił założenia, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, Konwencji o Prawach Dziecka - zwanej Światową Konstytucją Praw Dziecka. Przypomniał, że każdemu dziecku przysługuje prawo do życia i rozwoju bez przemocy i poniżania oraz do ochrony zdrowia, a także opieki ze strony dorosłych. Prawo do wychowania w rodzinie, do tożsamości, swobody wypowiedzi i myśli, sumienia i wyznania. Każde dziecko ma także prawo do uczenia się wszystkiego czego chce, wypoczynku i zabawy oraz równego traktowania. Ma też prawo do wyrażania własnych poglądów i zadawania pytań, do informacji różnych źródeł oraz do prywatności.
Policjant przypomniał także dzieciom, że na straży przestrzegania ich praw stoi Rzecznik Praw Dziecka. To on chroni dzieci przed przemocą, wyzyskiem, okrucieństwem i niewłaściwym traktowaniem.
Starszy aspirant Dariusz Kuropatnicki poruszył także temat dyskryminacji oraz braku tolerancji wśród rówieśników. Wskazał, że nie wolno nikogo nierówno traktować z powodu tego, że ma inną płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub wyznanie, czy jest niepełnosprawny. Przypomniał, że wszyscy są równi a dyskryminacja jest zabroniona przez prawo. Przed dyskryminacją chronią każdego z nas przepisy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Słuchaczom uświadamiał, że należy zawsze reagować na złe zachowania, ponieważ w przypadku braku reakcji na stosowanie przemocy, poniżanie czy dyskryminowanie innych daje się przyzwolenie do tego typu zachowań.
Przytoczył także Prośby dzieci, które brzmią:
Szanuj mnie, żebym szanowała innych.
Wybaczaj, żebym umiała wybaczać.
Słuchaj, żebym umiała słuchać.
Rozmawiaj ze mną, żebym umiała rozmawiać.
Nie wyśmiewaj.
Nie bij, żebym nie biła.
Nie obrażaj.
Nie lekceważ.
Kochaj mnie, żebym umiała kochać.
Uczę się życia od ciebie.
starszy aspirant Dorota Krukowska-Bubilo