Aktualności

Odpowiedzą za kierowania w stanie nietrzeźwości

Nietrzeźwy kierujący to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Niestety pomimo ciągłych apeli o trzeźwość na drodze, w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. W miniony weekend w powiecie zamojskim policjanci ujawnili kilku takich nieodpowiedzialnych kierowców.

Policjanci podczas codziennych służ sprawdzają stan trzeźwości kierujących. Trzeźwość za kierownicą jest, bowiem bardzo istotnym elementem mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na naszych drogach. Nietrzeźwy kierowca to przecież potencjalne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy nie zwracając uwagi na obowiązujące prawo oraz stwarzane zagrożenie dla siebie i innych – siadają za kierownicę pojazdów po wypiciu alkoholu.  

W niedzielę policjanci Komisariatu na jednej z ulic w Szczebrzeszynie zatrzymali do kontroli drogowej opla. Styl jazdy kierującego wydał się, bowiem mundurowym podejrzany. Nie pomylili się, siedzący za kierownicą pojazdu 39-latek z gminy Sułów w organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu. Tego samego dnia po wypiciu alkoholu za kierownicę usiadł także 65-latek z gminy Sułów. Zatrzymany przez policjantów ze Szczebrzeszyna w jednej z miejscowości gminy Sułów. Kielując oplem 65-letni mieszkaniec tej gminy w organizmie miał prawie 2 promile alkoholu.

W niedzielne popołudnie również policjanci z Posterunku w Skierbieszowie patrolując miejscowości gminy Sitno zatrzymali do kontroli kierującego hondą. Powodem był niepewny styl jazdy siedzącego za kierownicą pojazdu 46-latka. Po wykonaniu badania alkomatem okazało się, że mieszkaniec gminy Sitno w organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu.

Natomiast dzisiejszej nocy uwagę policyjnego patrolu na ulicy Ciepłej w Zamościu przykuł samochód marki Hyundai. Kierujący nim mężczyzna jechał bez włączonych świateł. Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą 30-latek z Zamościa był nietrzeźwy. W organizmie miał ponad 0,5 promila alkoholu.

W czasie weekendu policjanci z Krasnobrodu ujawnili natomiast nietrzeźwego rowerzystę. 41-latek z gminy Adamów w Bondyrzu kierował jednośladem mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Jadąc rowerem w stanie nietrzeźwości 41-latek popełnił wykroczenie, za które grozi kara aresztu lub grzywna.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Wkrótce ujawnieni przez policjantów nietrzeźwi kierujący przed sądem poniosą konsekwencje swojego bezprawnego postępowania. Złamanie zakazu jazdy na „podwójnym gazie” zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, czasową utratą prawa jazdy oraz obowiązkiem wpłaty na określony przez sąd cel pieniędzy w wysokości nie niższej niż 5 tysięcy złotych.

Jednak konsekwencje kierowania w stanie nietrzeźwości to nie tylko odpowiedzialność karna.  Ktoś przez nieodpowiedzialne zachowanie pijanego kierowcy na drodze może stracić zdrowie a nawet życie.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

 

Powrót na górę strony