Aktualności

Bezpiecznie na przejazdach kolejowych

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei przypominają kierującym i pieszym o właściwym oraz bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowych. Reagują również na niebezpieczne zachowania w tych miejscach. Sprawdzają, czy kierujący stosują się do znaku STOP i przejeżdżają przez torowiska z należytą ostrożnością. W czasie dzisiejszych działań pod czujnym okiem policjantów znalazły się zwłaszcza niestrzeżone przejazdy kolejowe.

Policjanci z zamojskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei patrolują okolice przejazdów kolejowych. W czasie dzisiejszych działań pod nadzorem policjantów pozostają zwłaszcza przejazdy niestrzeżone na terenie naszego powiatu.

Głównym celem działań funkcjonariuszy jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowo – drogowych oraz zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego oraz niezgodnego z przepisami przejeżdżania przez torowiska. Policjanci w czasie działań przypominają również kierującym o tym, że przed przejazdem kolejowym należy zachować szczególną ostrożność i zawsze upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Ma on również obowiązek prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy. Bezwzględnie należy również stosować się do znaku STOP. Natomiast na osobach pieszych ciąży obowiązek przechodzenia przez tory jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Niestosowanie się do tego nakazu stanowi zagrożenie dla życia przechodnia, jest również wykroczeniem, za które można otrzymać mandat. Niestosowanie się do przepisów prawa związanych z przejściem lub przejazdem przez torowiska uczestnicy ruchu najczęściej tłumaczą pośpiechem oraz małym natężeniem ruchu na torach. Niestety może się zdarzyć, że pociąg akurat nadjedzie, a starcie ze stalową maszyną najczęściej kończy się śmiercią.

Przypominamy również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i funkcjonujących tam kategoriach zagrożeń dotyczących torowisk - niestrzeżone przejście przez tory oraz niestrzeżony przejazd kolejowy. Zaznaczając na Mapie miejsce i rodzaj występującego zagrożenia lokalna społeczność ma możliwość współdecydowania o stanie bezpieczeństwa publicznego, a mundurowi otrzymując takie zgłoszenie wiedzą, w których miejscach naszego powiatu należy podjąć działania, aby każdy z nas czuł się bezpiecznie.

straszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło

 

Powrót na górę strony