Nietrzeźwy kierujący ujęty dzięki obywatelskiej postawie
Kierowca volkswagena w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu. Poruszając się drogą wojewódzką jechał całą szerokością jezdni. Zauważył to inny kierowca, uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu i powiadomił służby. 61-letni kierowca passata ze swojego postępowania wytłumaczy się przed sądem.
Wczoraj zgłaszający powiadomił dyżurnego zamojskiej komendy, że uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy volkswagena. Opisując zdarzenie powiedział, że jechał drogą wojewódzką numer 843 w kierunku Zamościa. Przed nim poruszał się kierujący passatem, który jechał całą szerokością jezdni zmuszając inne pojazdy do zjeżdżania na pobocze. Kiedy „niepewny” kierowca volkswagena skręcił w kierunku jednej z miejscowości w gminie Stary Zamość zgłaszający pojechał za nim. Wykorzystał moment, w którym kierujący volkswagenem zatrzymał się na poboczu. Zgłaszający podbiegł do auta otworzył drzwi od strony kierowcy, unieruchomił silnik i wyjął kluczyki ze stacyjki. O ujęciu kierującego volkswagenem powiadomił służby.
Dyżurny natychmiast skierował tam patrol z Nielisza. Policjanci na miejscu interwencji zbadali stan trzeźwości ujętego kierowcy. Volkswagenem kierował 61-latek z gminy Stary Zamość, badanie wykazało w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany. Wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Świadomość zagrożenia, jakie stwarza pijany kierowca oraz współodpowiedzialność za bezpieczeństwo innych – godne są naśladowania. Dlatego też postawa zgłaszającego, który zareagował na nietrzeźwego kierowcę zasługuje na uznanie.
Przypominamy, że kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat więzienia. Inne dolegliwości karne związane z popełnieniem tego typu przestępstwa to orzekany przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty na wskazany cel określonej kwoty, która może wynieść nawet 60 tysięcy złotych.
starszy aspirant Dorota Krukowska –Bubiło