Dbanie o bezpieczeństwo na drogach priorytetem zamojskiej drogówki
Promowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz zwracanie uwagi na przestrzeganie przez uczestników ruchu przepisów to zadania, jakie każdego dnia wykonują policjanci z zamojskiego ruchu drogowego. Mundurowi włączają się również w różnego rodzaju przedsięwzięcia ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Tak było również w mijającym tygodniu, kiedy w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności edukowali kierowców odbywających kursy reedukacyjne oraz kontrolowali prędkość, z jaką po naszym powiecie poruszali się kierowcy.
Zamojscy policjanci kolejny raz włączyli się w akcję „Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego”, której hasłem jest „ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM”, a głównym celem ograniczenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. W ramach akcji podejmowali działania profilaktyczne oraz kontrolne.
Negatywny wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg. Dlatego też edukację w zakresie skutków nieprzestrzegania przepisów drogowych policjanci skierowali do kierowców uczestniczących w kursie reedukacyjnym. Odbywający się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zamościu kurs dedykowany był kierowcom naruszającym przepisy ruchu drogowego. W czasie spotkania z kursantami aspirant sztabowy Marek Świszcz z zamojskiego ruchu drogowego uświadamiał im jak ważnym elementem dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu jest stosowanie się do znaków drogowych oraz obowiązujących przepisów, a zwłaszcza tych dotyczących ograniczeń prędkości. Wskazywał im, że najtragiczniejsze w skutkach wypadki powodują właśnie kierowcy poruszający się z nadmierną prędkością. Apelował do przechodzących kurs kierowców, nie tylko o bezpieczną jazdę, ale również o trzeźwość za kierownicą.
Dbanie o bezpieczeństwo na zamojskich drogach to również prowadzone przez policjantów działania kontrolno - pomiarowe. Tego typu akcje pokazują, że nie wszyscy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami. Tylko podczas jednego dnia (21 września bieżącego roku) w ramach „Kaskadowego pomiaru prędkości” na przebiegających przez nasz powiat drogach policjanci ujawnili ponad 200 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. W tej ogólnej liczbie 206 wykroczeń dotyczyło przekraczania prędkości w rejonach przejście dla pieszych. Kierowcy, którzy popełnili wykroczenie musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi swojego niezgodnego z obowiązującymi przepisami zachowania. Ponadto w 2 przypadkach kierowcy w terenie zabudowanym jechali ponad 100 km/h. Oni oprócz mandatu i punktów karnych na 3 miesiące pożegnali się także z uprawnieniami. W taki sposób uprawnienia do kirowania stracił 52-latek z Katowic zatrzymany do kontroli w Bodaczowie. Jadąc audi na liczniku miał o 64 km/h więcej niż zezwalały na to przepisy. Natomiast w Wólce Łabuńskiej policjanci skontrolowali 55-latka z Tomaszowa Lubelskiego. Mężczyzna kierował mercedesem jadąc w terenie zabudowanym z prędkością 113 km/h.
Pamiętajmy, że to czy jesteśmy bezpieczni w dużej mierze zależy od naszego zachowania na drodze. Prowadzone analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego pokazują, że nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, w czasie, których na drodze ludzie tracą zdrowie, a nawet życie. Dlatego też tak ważna jest jazda z prędkością zgodną z obowiązującymi przepisami oraz dostosowaną do panujących na drodze warunków. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że sytuacja na drodze jest dynamiczna i może bardzo szybko się zmieniać. Dla bezpieczeństwa własnego oraz bezpieczeństwa innych uczestników ruchu kierowcy powinni dostosować styl i prędkość jazdy do posiadanych umiejętności, aby mieć pełną kontrolę nad samochodem i gdy zajdzie taka potrzeba - w porę zareagować.
starszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło