Aktualności

Kolizje z udziałem nietrzeźwych kierowców

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowiedzą dwaj mieszkańcy Zamościa, którzy w miniony weekend usiedli za kierownice swoich pojazdów pomimo wypitego wcześniej alkoholu i doprowadzili do kolizji drogowych. 36-latek kierował renault mając w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. W Lipsku Polesiu stracił panowanie nad samochodem i wjechał do przydrożnego rowu. Natomiast 34-latek usiadł za kierownicę citroena mając w organizmie ponda 2 promile alkoholu. Na ulicy Prostej w Zamościu zjechał z drogi wjeżdżając na teren zakrzewionego pobocza.

W piątek w godzinach popołudniowych w miejscowości Lipsko Polesie kierujący renault stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu, a następnie do przydrożnego rowu. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci wstępnie ustalili, że renault kierował 36-latek z Zamościa. Podróżował wspólnie z kolegami w wieku 34 i 36 lat. W wyniku zjechania do rowu nikomu się nic nie stało, uszkodzony został jedynie samochód. Szybko wyszedł na jaw powód utraty panowania nad pojazdem przez 36-latka. Policyjne badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Nietrzeźwi byli również jego koledzy. Ponadto 36-latek posiada wydany przez sąd zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Za kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu 36-latek odpowie przed sądem.

Podobne konsekwencje karne prawdopodobnie poniesie także 34-letni mieszkaniec Zamościa, który w sobotni wieczór na ulicy Prostej kierując citroenem zjechał z drogi i zatrzymał się na terenie zakrzewionego pobocza. Kierujący w wyniku kolizji nie odniósł obrażeń. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu. Po sprawdzeniach w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że 34-latek usiadł za kierownicę citroena pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień. Kierujący został zatrzymany w policyjnym areszcie. Za popełnione przestępstwa i wykroczenia drogowe odpowie przed sądem.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2. Taka sama wysokość kary grozi za kierowanie pojazdem pomimo decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień. Jeśli nieodpowiedzialny kierowca złamie sądowy zakaz może spodziewać się surowszej kary. Za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

starszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło

Powrót na górę strony