Aktualności

Kierowcy z promilami i na sądowych zakazach

Mieszkaniec Zamościa kierując pojazdem marki Kia w organizmie miał ponad 2,5 promila alkoholu. Posiadał też zakaz prowadzenia pojazdów. Jego niepewny styl jazdy zauważyła inna uczestniczka ruchu i powiadomiła służby. Podobne przestępstwa popełnił również kierujący fiatem zatrzymany do kontroli drogowej w Sitańcu. 52-latek w organizmie miał prawie 2 promile alkoholu i orzeczony przez sąd dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W obu przypadkach kierujący ze swojego postępowania wytłumaczą się w sądzie.

W sobotni wieczór zgłaszająca powiadomiła służby, że na ulicy Sikorskiego w Zamościu pojazdem marki Kia jedzie prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna. Jej podejrzenie wzbudził styl jazdy kierującego. Zgłaszająca jechała za nim, a kiedy kierujący skręcił na parking ona również skręciła i tam zdecydowała się poczekać na policjantów.

Dyżurny zamojskiej Policji natychmiast skierował tam patrol ruchu drogowego. Mundurowi ustalili, że pojazdem marki Kia kierował 31-latek z Zamościa. Badanie alkomatem potwierdziło przypuszczenia zgłaszającej. Mężczyzna w organizmie miał ponad 2,5 promila alkoholu. W czasie dalszych sprawdzeń w policyjnych systemach okazało się, że 31-latek posiada także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Podejrzany został zatrzymany w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz złamanie sądowego zakazu.

W niedzielny wieczór natomiast policjanci z ruchu drogowego patrolując drogi gminy Zamość, w Sitańcu zauważyli niepewny styl jazdy kierującego fiatem. Po zatrzymaniu do kontroli drogowej okazało się, że kierującym fiatem był 52-latek z gminy Zamość. Przeprowadzone przez policjantów badanie na zawartość alkoholu wykazało, że 52-latek w organizmie miał prawie 2 promile. Siadając za kierownicę fiata popełnił on jeszcze jedno przestępstwo – złamał sądowy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za popełnione przestępstwa wkrótce odpowie przed sądem.  

Niestosowanie się do orzeczonych przez sąd zakazów jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 5. Natomiast za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat wiezienia, utratę prawa jazdy oraz obowiązek wpłaty na wskazany przez sąd cel określonej kwoty, która może wynieść nawet 60 tysięcy złotych.

starszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło

Powrót na górę strony