Aktualności

Bezpieczny majowy weekend na Zamojszczyźnie

Rozpoczynamy majowy weekend. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Planując dłuższą podróż odpowiednio się przygotujmy. Na drodze zachowajmy ostrożność i stosujmy się do znaków oraz przepisów drogowych. Przed wyjazdem nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania, a będąc w miejscu wypoczynku – chrońmy własne mienie. O bezpieczeństwo mieszkańców i osób odwiedzających Zamojszczyznę będą dbali policjanci. Jednak bardzo ważna jest również nasza postawa i przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa.

Rozpoczynamy długi majowy weekend, podczas którego wielu z nas planuje wyjazdy. Ważne jest, żeby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Aktualne badania techniczne to podstawa. Zwróćmy uwagę na dobrze działające światła, sprawny układ hamulcowy, uzupełniony płyn do spryskiwaczy. Upewnijmy się, że mamy bardzo dobrą widoczność jak i sami jesteśmy widoczni dla innych. Zadbajmy o właściwe wyposażenie samochodu i potrzebne dokumenty.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad. Przed podróżą należy wypocząć i nie należy spożywać alkoholu. W czasie jazdy należy korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozić w fotelikach. Czując znużenie koniecznie należy zrobić postój i odpocząć. Parkujmy w miejscach bezpiecznych i do tego wyznaczonych. Przestrzegajmy ograniczeń prędkości, styl jazdy dostosujmy do warunków atmosferycznych i drogowych oraz własnych umiejętności. Pamiętajmy o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach. Ważne są również kultura i wzajemna życzliwość. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje nas wszystkich.

O własne bezpieczeństwo i widoczność na drodze powinni zadbać także niechronieni uczestnicy ruchu, czyli piesi, rowerzyści, motorowerzyści, użytkownicy hulajnóg i rolkarze. Ich nie chroni karoseria samochodu, dla nich każde zdarzenie na drodze, nawet pozornie niegroźne, może być niebezpieczne.

Jeśli pogoda dopisze wiele osób skorzysta z uroków rowerowych wycieczek po Zamojszczyźnie. Cykliści powinni pamiętać, że muszą być trzeźwi. Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie i sprawny hamulec. Jednoślad musi mieć też na wyposażeniu dzwonek. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej mogą poruszać się poboczem lub jezdnią. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów. Rowerzyści korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych są obowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Kierujący jednośladami, dbając o swoje bezpieczeństwo, dodatkowo powinni używać kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, ale istotne dla ochrony ich zdrowia ponieważ nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.

Nad bezpieczeństwem użytkowników dróg Zamojszczyzny będą czuwali policjanci z ruchu drogowego. Możemy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, prędkość, z jaką się poruszają, a także czy używają pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Uwaga policjantów skierowana będzie również na kierujących motocyklami, których na drogach może pojawić się więcej. Dla piratów drogowych nie będzie taryfy ulgowej. Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Dużo zależy od naszej postawy, od przestrzegania przepisów drogowych, kultury jazdy i wzajemnej życzliwości oraz szacunku.

Przed wyjazdem zadbajmy także o swoje domy i mieszkania. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio je zabezpieczyć, tak aby po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale możemy zminimalizować jego ryzyko. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, pamiętajmy też o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu. Przed wyjazdem poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada o czujność, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem, czy w okolicach naszej posesji. Poprośmy żeby, co jakiś czas otworzył okna, wieczorem włączył światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy. Niech zwraca uwagę na obce osoby i nieznane pojazdy obserwujące naszą posesję. O niepokojących sytuacjach natychmiast niech alarmuje służby dzwoniąc na numer 112. Istotne jest również to, aby nie nagłaśniać informacji o planowanym wyjeździe wśród obcych i nie informować o tym na portalach społecznościowych. Pamiętajmy też, aby zakręcić zawory z wodą i gazem.

Będąc już w miejscu wypoczynku pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Okazja czyni złodzieja, więc zostawiając samochód na parkingu nie zapominajmy go zamknąć. Nie zostawiajmy też bagażu i innych wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu.

Życzymy udanej „majówki” oraz bezpiecznych podróży do i z miejsc wypoczynku.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony