Aktualności

Rowerzysto bądź ostrożny, kierowco uważaj na cyklistów

Cykliści, obok pieszych są grupą uczestników ruchu najbardziej narażoną na uszczerbek na zdrowiu, czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Policjanci dbając o ich bezpieczeństwo zwracają na rowerzystów szczególną uwagę, kontrolują też zachowanie kierujących samochodami wobec cyklistów. Dla bezpieczeństwa na drodze ważna jest również postawa samych uczestników ruchu. Dlatego też apelujemy o przestrzeganie przepisów drogowych, rozsadek oraz trzeźwość za kierownicą.

Cykliści to grupa uczestników ruchu drogowego, która w sytuacji zdarzenia drogowego w szczególny sposób narażana jest na utratę zdrowia, a niekiedy nawet życia. W okresie od początku bieżącego roku do końca maja na drogach powiatu zamojskiego doszło do 21 wypadków drogowych. Dziewięć z tych zdarzeń dotyczyło rowerzystów.

Policjanci podczas codziennych służb zwracają uwagę na zachowanie rowerzystów na drodze. Bacznie także obserwują, w jaki sposób kierujący samochodami zachowują się wobec cyklistów. Funkcjonariusze cyklicznie prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa kierujących jednośladami. Jedne z takich działań po nazwą „Bezpieczny rowerzysta” odbyły się w miniony wtorek. W tym dniu policjanci z zamojskiego ruchu drogowego swoją uwagę skupili na kierujących jednośladami. Obserwowali także zachowanie kierujących samochodami w okolicach przejazdów dla rowerów.

Spostrzeżenia policjantów są takie, że większość uczestników ruchu przestrzega obowiązujących przepisów. Niestety zarówno w grupie cyklistów, jak i kierowców samochodami zdarzają się osoby lekkomyślne, które popełniają wykroczenia drogowe zagrażając bezpieczeństwu własnemu i innych uczestników ruchu.

Najczęstszym przewinieniem rowerzystów jest przejeżdżanie po przejściu dla pieszych lub jazda po chodniku oraz nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu. To ostatnie wykroczenie dotyczy też kierujących samochodami. Oni również zapominają o obowiązku przepuszczenia cyklisty jadącego przejazdem dla rowerów. Inne wykroczenia popełniane przez rowerzystów, które mają istotny wpływ na ich bezpieczeństwo to: niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, brak sygnalizacji manewru skrętu, nieprawidłowy stan techniczny jednośladu, w tym braki w oświetleniu.

Kierujący jednośladami powinni również pamiętać o obowiązku zachowania trzeźwości. Kierując rowerem w stanie nietrzeźwości popełniają wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości 2500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu wobec cyklisty może zostać orzeczony zakaz prowadzenia tego typu pojazdów. Jazda rowerem po alkoholu jest nie tylko sprzeczna z obowiązującym prawem, ale także niebezpieczna. W miniony wtorek przekonał się o tym 62-letni cyklista mieszkający w gminie Łabunie. W czasie przejażdżki najechał na krawężnik, stracił panowanie nad jednośladem i przewrócił się. Po upadku trafił do szpitala. Policyjne badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie blisko 2 promile alkoholu. Inny nietrzeźwy rowerzysta tego samego dnia został zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej w Lipsku. 68-latek z gminy Zamość miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Natomiast w środę w Złojcu policjanci z Nielisza skontrolowali stan trzeźwości poruszającego się rowerem 41-latka. Mieszkaniec gminy Zamość w organizmie miał ponad 1,7 promila alkoholu, posiadał też sądowy zakaz kierowania rowerami.

Policjanci reagują na wykroczenia drogowe, prowadzą także szereg działań profilaktycznych, uświadamiając uczestnikom ruchu jak ważne dla bezpieczeństwa wszystkich na drodze jest przestrzeganie przepisów. Jednak policyjne działania nie wystarczą. Ważna jest również postawa samych uczestników ruchu, ich świadomość zagrożenia oraz odpowiedzialność. Szczególną uwagę zarówno rowerzyści jak i kierujący samochodami powinni zachować w rejonach skrzyżowań i przejazdów dla rowerów. Ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jest respektowanie zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu oraz sygnalizowanie przez cyklistów z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru. Uczestnicy ruchu nie powinni też zapominać o wzajemnej życzliwości i szacunku. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi na drodze może kosztować życie innej osoby.

starszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło

Powrót na górę strony