Aktualności

Nietrzeźwi kierujący

Pomimo ciągłych apeli o zachowanie trzeźwości na drodze niestety w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy postępując bardzo nieodpowiedzialnie kierują samochodami lub rowerami po wypiciu alkoholu. Takie zachowanie jest nie tylko niezgodne z obowiązującym prawem, ale również bardzo niebezpieczne. W ciągu trzech dni policjanci z Zamościa na drogach naszego powiatu ujawnili ponad 10 kierowców, którzy usiedli za kierownicę swoich pojazdów na tzw. „podwójnym gazie”. Wkrótce przed sądem poniosą oni konsekwencje karne swojego nieodpowiedzialnego zachowani.

Tylko w ciągu trzech dni (od minionego piątku do niedzieli) policjanci z zamiejskiej komendy podczas kontroli drogowych ujawnili ponad 10 kierujących samochodami lub rowerami, którzy znajdowali się w stanie nietrzeźwości.

W piątek w Lipsku funkcjonariusze z ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego audi. Siedzący za kierownicą 30-latek z gminy Zamość w organizmie miał promil alkoholu. W tej samej miejscowości policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli także kierującego jednośladem z gminy Zamość. Rowerzysta w wieku 51 lat w organizmie miał prawie promil. Tego samego dnia na ulicy Hrubieszowskiej zatrzymany został natomiast 62-letni kierowca daewoo. Mieszkaniec Zamościa był nietrzeźwy, alkomat wykazał w jego organizmie ponad 0,6 promila. Nietrzeźwy rowerzysta został natomiast skontrolowany przez policjantów na ulicy Wyszyńskiego. 36-latek z Zamościa w organizmie miał ponad 0,7 promila alkoholu. Również w piątek nietrzeźwego rowerzystę w Deszkowicach Drugich zauważyli policjanci ze Szczebrzeszyna. 52-letni cyklista z gminy Sułów miał ponad 1,5 promila. Mundurowi z tego samego komisariatu rowerzystę zatrzymali do kontroli drogowej także w Brodach Małych. 58-letni mieszkaniec gminy Szczebrzeszyn w organizmie miał ponad promil.

W sobotę tuż przed godziną 2:00 dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie o kierującym pojazdem marki Chrysler, który przyjechał do jednego z lokali w Zamościu. Chwiejnym krokiem wszedł do środka, w lokalu spożył alkohol a następnie ponownie wsiadł do auta i odjechał w kierunku ulicy Łukasińskiego. Policjanci namierzyli wskazany pojazd przed jedną z posesji na terenie miasta. 27-letni właściciel samochodu był pijany. Badanie wykazało, że w organizmie miał ponad promil. Z udziałem mężczyzny policjanci wykonali badanie retrospektywne. Także w sobotę rowerem w stanie nietrzeźwości w miejscowości Grabowczyk kierował 51-latek z gminy Grabowiec. Jego niepewny styl jazdy zauważyli policjanci z Miączyna. Cyklista miał prawie dwa promile. Jak się okazało posiadał też czynny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych.

W niedzielę tuż po północy policyjny patrol na jednej z ulic Zamościa zauważył cyklistę podobnego do osoby poszukiwanej. Po sprawdzeniu w systemach okazało się, że policjanci nie pomylili się. 34-letni mieszkaniec Zamościa rzeczywiście był poszukiwany do odbycia zastępczej kary aresztu. Weryfikacja stanu trzeźwości cyklisty wykazała, że był pijany, w organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu. Ponadto policjanci ujawnili przy nim niewielkie ilości marihuany. 34-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. W godzinach popołudniowych w Pniówku zamojski ruch drogowy zatrzymał natomiast kierującego volkswagenem, który próbował uniknąć kontroli drogowej. Siedzący za kierownicą 34-latek z gminy Łabunie w organizmie miał prawie promil. On również trafił do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwa – niezatrzymanie się do kontroli oraz kierowanie w stanie nietrzeźwości, jak też za wykroczenia drogowe odpowie przed sądem. Natomiast w miejscowości Mokre kilka minut po godzinie 19:00 nietrzeźwy kierujący skodą doprowadził do kolizji drogowej. Na skrzyżowaniu stracił panowanie nad kierownicą i wjechał w ogrodzenie posesji. O zdarzeniu i nietrzeźwym jego sprawcy policjantów powiadomili inni uczestnicy ruchu. Mundurowi natychmiast pojawili się we wskazanym miejscu. Skodą kierował 37-latek z Zamościa, od którego wyczuwalna była silna woń alkoholu. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu alkomatem, została od niego pobrana krew do badań. Wynik wykaże stężenie alkoholu w jego organizmie w czasie zdarzenia. 37-latek trafił do policyjnego aresztu. Policjanci zatrzymali kierującemu uprawnienia do kierowania pojazdami oraz dowód rejestracyjny skody. Odpowie za jazdę na „podwójnym gazie” oraz wykroczenia drogowe, które popełnił. Skuterem mając w organizmie prawie 3 promile kierował natomiast 56-latek z gminy Krasnobród. Na jednej z ulic w Krasnobrodzie doprowadził do przewrócenia się pojazdu. Na szczęście nic poważnego się mu nie stało. Przed sądem poniesie konsekwencje swojego niezgodnego z prawem postępowania. Późnym wieczorem w niedzielę w miejscowości Wierzba policjanci z Miączyna zauważyli cyklistę, który z trudem utrzymywał równowagę. Po badaniu alkomatem okazało się, że kierujący rowerem 62-latek z gminy Stary Zamość w organizmie miał prawie 2,5 promila alkoholu.

Nietrzeźwi kierujący ze swojego postępowania wytłumaczą się w sądzie. Osoba, która kieruje pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości może trafić do więzienia nawet na dwa lata, sąd może także zakazać takiej osobie kierowania pojazdami oraz orzec obowiązek wpłacenia określonej kwoty na wskazany cel. Osoby, które jeżdżą rowerem w stanie nietrzeźwości popełniają wykroczenie, za które można otrzymać mandat w wysokości 2500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, to sąd poza grzywną może orzec także zakaz kierowania jednośladami. Apelujemy o trzeźwość za kierownicą.

starszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło

Powrót na górę strony