Aktualności

Cyberprzestępczość tematem spotkania policjanta z uczniami

Policjant zamojskiej komendy spotkał się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3. W ramach warsztatów „Dzieci w sieci” z młodymi użytkownikami Internetu rozmawiał o cyberprzestępczości, zjawisku hejtu i cyberprzemocy. Mówił też o zagrożeniach, jakie młodzi ludzi mogą spotkać w wirtualnym świecie i radził jak ich unikać.

Policjant do spraw profilaktyki z zamojskiej komendy odwiedził Książnicę Zamojską, gdzie spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej numer 3 w Zamościu. W ramach warsztatów „Dzieci w sieci” policjant rozmawiał z młodymi ludźmi o cyberprzestępczości. Mówił, czym jest hejt oraz w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Policjant przestrzegał uczniów przed wyśmiewaniem, czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.

Aspirant sztabowy Dariusz Kuropatnicki informował uczniów także o konsekwencjach hejtu w Internecie, w tym odpowiedzialności karnej. Udzielił wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania. Radził uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Przestrzegał młodych użytkowników wirtualnego świata przed działającymi w sieci przestępcami i apelował o rozsądne oraz odpowiedzialne korzystanie z dobrodziejstw Internetu.

Policjant tłumaczył także uczniom, co to jest demoralizacja, czyn jest czyn karalny i co grozi młodemu człowiekowi, który nie potrafi dostosować swojego zachowania do obowiązujących norm i zasad. Wspólnie ustalali także jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i jak postępować, aby nie popaść w konflikt z prawem.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Książnicę Zamojską projektu „Czytam – mam tę moc”. Ideą przedsięwzięcia jest pokazanie dzieciom wartości książki oraz poszerzenie ich wiedzy na temat zdrowego stylu życia, jak również kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży, uzmysławianie im, że życie pozbawione nałogów i agresji stanowi ogromną wartość społeczną.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska - Bubiło

 

Powrót na górę strony