Aktualności

Oszustwo metodą „na link”, mieszkaniec Zamościa stracił 5000 zł

Mieszkaniec Zamościa sprzedając w sieci płaszcz stracił 5000 zł. Skorzystał z linku otrzymanego od osoby, która rzekomo kupiła towar. Za jego pośrednictwem zalogował się na rachunek, w odpowiednie pola wpisał też dane z karty płatniczej oraz otrzymywane z banku kody. Dzięki temu miał otrzymać pieniądze za towar, w rzeczywistości korzystając z linku umożliwił oszustom dokonanie przelewów.

Mieszkaniec Zamościa zawiadomił wczoraj policjantów, że został oszukany podczas sprzedaży ubrań. 46-latek wyjaśnił, na portalu sprzedażowym umieścił ofertę sprzedaży płaszcza za kwotę 150 złotych. Chwilę później odezwała się osoba zainteresowana zakupem informując, że już zapłaciła za towar, wskazując jednocześnie adres do wysyłki. Po kilkudziesięciu minutach 46-latek otrzymał kolejną wiadomość z linkiem. Korzystając z linku miał otrzymać pieniądze ze sprzedaży. Pokrzywdzony po kliknięciu w link wypełniał kolejne rubryki podając numer karty, datę jej ważności i numer konta bankowego. Następnie zalogował się na swój rachunek podając login i hasło. 46-latek otrzymał z banku dwa smsy z kodami, które zatwierdził i dodatkowo wpisał w odpowiednie pola w witrynie. Był przekonany, że kody służyły do weryfikacji jego tożsamości. W rzeczywistości posłużyły oszustom do zatwierdzenia wykonanych z konta 46-latka przelewów. Kiedy po kilku minutach sprawdził stan swojego konta zauważył, że brakuje 5000 złotych. Ktoś wykonał z jego rachunku dwa przelewy. Natychmiast zablokował dostęp do konta. W banku dowiedział się, że przelewów nie da się już cofnąć.  

Nie korzystajmy z linków, gdzie należy wpisać swoje dane, dane z kart płatniczych oraz loginy i hasła do bankowości internetowej. Właśnie w taki sposób oszuści uzyskują dostęp do rachunku osoby, którą chcą oszukać i wyprowadzić zgromadzone na koncie oszczędności. Nie zatwierdzajmy również bezmyślnie otrzymanych z banku wiadomości bez wcześniejszego dokładnego przeczytania ich treści. Ostrożność podczas transakcji internetowych i ograniczone zaufanie wobec osób, które przesyłają tego typu linki może uchronić nas przed utratą pieniędzy.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska - Bubiło

 

Powrót na górę strony