Aktualności

Oszukana 77-latka straciła oszczędności

77-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego zmanipulowana przez oszustów uwierzyła w opowiadaną historię o spowodowaniu wypadku przez wnuka. Seniorka przekonana, że pomaga wnukowi uniknąć więzienia przekazała oszustom wszystkie oszczędności. Łącznie straciła ponad 30 tys. zł oraz 700 euro. W kontaktach z nieznajomymi zachowajmy ostrożność i nie pozwólmy oszustom bogacić się naszym kosztem.

77-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego powiadomiła policjantów o dokonanym na jej szkodę oszustwie. Wyjaśniając funkcjonariuszom jak doszło do oszustwa powiedziała, że w miniony piątek na jej numer stacjonarny zadzwoniła kobieta. Powiedziała 77-latce, że jej wnuk miał wypadek – potrącił dziecko, które jest w ciężkim stanie. Powiedziała również, że wnuk uniknie więzienia, jeśli zostanie wpłacona kaucja. Następnie do rozmowy włączył się mężczyzna. 77-latka była przekonana, że w słuchawce usłyszała głos swojego wnuka. Mężczyzna prosił „babcię” o pieniądze, przekonywał, że całą kwotę odda za kilka dni. Mówił też żeby się nie obawiała, że nie jest to oszustwo, a kobieta, z którą wcześniej rozmawiała to zaufana policjantka. Później 77-latka ponownie rozmawiała z kobietą, która ponaglając informowała, że pieniądze należy przekazać jak najszybciej, ponieważ dziecko zmarło a prokurator czeka na wpłacenie kaucji.  

Zatroskana o los swojego wnuka 77-latka zdecydowała się pomóc. Zebrała przechowywane w domu oszczędności i przekazała je mężczyźnie – rzekomemu mecenasowi. Pokrzywdzona oddała łącznie 33 tysiące złotych oraz 700 euro.

Po pewnym czasie 77-latka zadzwoniła do przebywającej poza granicami kraju córki. Dowiedziała się od niej, że wnuk nie spowodował żadnego wypadku. Wtedy 77-latka zrozumiała, że została oszukana i straciła wszystkie oszczędności. O zdarzeniu powiadomiła policjantów.

Tego typu przestępstwa przybierają różne formy, oszuści podają się za członków rodziny, za przedstawicieli różnych instytucji lub funkcjonariuszy różnych służb, wymyślają różne legendy. W kontaktach z nieznajomymi zawsze należy zachować ostrożność. Za kogo druga osoba by się nie przedstawiała należy zachować rozwagę i nie należy postępować pochopnie. W pierwszej kolejności należy zweryfikować otrzymane informacje i dane rozmówcy. Należy pamiętać także o tym, że policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach i nie proszą o pieniądze. W sytuacji, gdy nietypowy telefon wzbudza podejrzenia nie należy zwlekać. Jak najszybciej należy powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony