Aktualności

Chciał wynająć mieszkanie za granicą. Został oszukany na prawie 7 000 zł

Mieszkaniec powiatu zamojskiego próbując wynająć mieszkanie za granicą stracił niemal 7 tysięcy złotych. Ofertę nieruchomości znalazł na zagranicznym portalu ogłoszeniowym. Dokonał wpłaty tytułem kaucji oraz opłaty dla agencji nieruchomości. Kiedy przelał pieniądze pracownik agencji przestał odbierać od niego telefony, nie reagował też na maile. Zachowajmy ostrożność nie tylko podczas internetowych transakcji kupna i sprzedaży, ale także wynajmując pokój czy mieszkanie.

Oszuści wciąż modyfikują swój sposób działania, aby uśpić czujność i zdobyć pieniądze swoich ofiar. Ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania należy zachować nie tylko podczas internetowych transakcji kupna i sprzedaży, ale również wynajmując mieszkanie.

Przekonał się o tym 51–letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. Na zagranicznym portalu ogłoszeniowym znalazł ofertę mieszkania do wynajęcia w innym kraju. Nawiązał kontakt przez portal, a następnie pisząc maile i telefonując do agencji nieruchomości ustalił szczegóły wynajmu. Tytułem kaucji i opłaty dla agencji wpłacił na wskazany rachunek bankowy kwotę ponad 6700 złotych. Zgodnie z ustaleniami po kilku dniach miał otrzymać umowę najmu i klucze do mieszkania. Niestety rzeczy te nie dotarły do 51-latka, po dokonaniu wpłaty kontakt z agencją urwał się, pracownicy przestali odbierać od niego telefony, nie odpisywali też na maile. Gdy pokrzywdzony dzwonił do agencji nieruchomości z innych numerów przedstawiciel odbierał telefon, jednak jak tylko 51-latek przedstawiał się i wyjaśniał cel rozmowy połączenie natychmiast było przerywane. Oszukany mieszkaniec naszego powiatu sprawę zgłosił policjantom.   

Poszukiwanie mieszkania na wynajem wiąże się zwykle z pośpiechem i stresem. W takich warunkach łatwo jest paść ofiarą oszustów. Przypominamy o najważniejszych zasadach, którymi należy się kierować, aby nie stracić pieniędzy:

  • Korzystajmy tylko z zaufanych i sprawdzonych stron ogłoszeniowych oraz pośredników.
  • W miarę możliwości weryfikujmy, czy oferowana nieruchomość faktycznie istnieje, pytajmy ogłoszeniodawcę o szczegółową lokalizację, adres, zbierzmy jak najwięcej danych o interesującym nas obiekcie.
  • Rezerwacji dokonujmy po samodzielnym wpisaniu w wyszukiwarkę adresu strony portalu ogłoszeniowego lub pośrednika – nigdy przez kliknięcie w przesłany link. Przestępcy w celu dokonania oszustwa tworzą fikcyjne strony internetowe upodabniając je do stron faktycznie istniejących.
  • Uważajmy na wyjątkowo atrakcyjne oferty, mocno zaniżone ceny powinny wzbudzić naszą czujność.
  • Pamiętajmy o zabezpieczeniu na wszelki wypadek dokumentacji związanej z transakcją wynajmu nieruchomości, w tym historię rozmów przeprowadzonych z ogłoszeniodawcą.

asp. szt. Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony