Aktualności

Obywatelskie ujęcie kierowcy z promilami

Postawa funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei z posterunku w Zamościu pozwoliła zatrzymać mężczyznę, który kierując Renault w organizmie miał ponad 2,7 promila. W takim stanie 49 latek poruszał się drogami gminy Zamość. Zauważył go funkcjonariusz SOK i jadąc za nietrzeźwym zaalarmował służby. Zabierając z Renault kluczyki uniemożliwił również pijanemu kierowcy dalszą jazdę. Za popełnione przestępstwo 49 latek wkrótce odpowie przed sądem.

O ujęciu nietrzeźwego kierującego dyżurny zamojskiej komendy został powiadomiony wczoraj kilka minut po godzinie 18:00. Zgłaszający – będący w czasie wolnym od służby funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Zamościu, wyjaśnił, że na sklepowym parkingu w jednej z miejscowości gminy Zamość uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy Renault.

Dyżurny natychmiast skierował tam policjantów. W rozmowie z funkcjonariuszem SOK mundurowi dowiedzieli się, że zgłaszający będąc w sklepie w jednej z podzamojskich miejscowości zauważył nietrzeźwego mężczyznę, który po wyjściu z marketu wsiadł za kierownicę Renault i odjechał. Zgłaszający pojechał za nim i jednocześnie zatelefonował na numer alarmowy 112.

Kierujący Renault zatrzymał się na parkingu sklepu w sąsiedniej miejscowości. Wysiadł z auta i poszedł do sklepu. Wtedy zgłaszający przez otwartą szybę w samochodzie wyjął kluczyk ze stacyjki Renault. Po tym poczekał na przyjazd policjantów. Międzyczasie ze sklepu wyszedł kierujący Renault, na widok patrolu próbował oddalić się jednak bezskutecznie, został zatrzymany.  

Nietrzeźwy kierowca Renault to 49 letni mieszkaniec gminy Zamość. Policyjne badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2,7 promila alkoholu. 49 latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co zgodnie z kodeksem karnym grozi do 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy oraz obowiązek zapłaty na wskazany cel nawet 60 tysięcy złotych.

Świadomość zagrożenia, jakie stwarza pijany kierowca oraz współodpowiedzialność za bezpieczeństwo innych – zasługują na uznanie i godne są naśladowania. Pamiętajmy, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa ma prawo ująć sprawce na gorącym uczynku. Później ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska –Bubiło  

Powrót na górę strony