Obywatelskie ujęcie kierowcy z promilami i sądowym zakazem
40 letni mieszkaniec gminy Zamość nie trzymając właściwego toru jazdy poruszał się Renaultem drogami gminy Nielisz. Został zauważony przez innego kierującego, który zareagował i uniemożliwił mu dalszą jazdę. Badanie alkomatem wykazało, że w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu. Ponadto popełnił jeszcze jedno przestępstwo – kierował pojazdem pomimo dożywotniego zakazu sądowego. Nieodpowiedzialny 40-latek za swoje czyny wkrótce odpowie przed sądem.
O ujęciu nietrzeźwego kierującego dyżurny zamojskiej komendy został powiadomiony wczoraj około godziny 20:15. Zgłaszający wyjaśnił, że jadąc przez miejscowość Zarudzie w gminie Nielisz uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy Renault.
Dyżurny natychmiast skierował tam policjantów. Mundurowi rozmawiając ze zgłaszającym dowiedzieli się, że jadąc przez Zarudzie zauważył jak jadący przed nim kierowca Renault nie trzyma równego toru jazdy, a na skrzyżowaniu zjechał na lewy pas ruchu. Przypuszczając, że kierujący Renault jest nietrzeźwy zgłaszający natychmiast zareagował, używając klaksonu spowodował, że „niepewny” kierowca zatrzymał się. Zgłaszający podszedł do niego, już przez otwarte okno wyczuł od kierowcy woń alkoholu z ust. Otworzył drzwi Renault, zgasił silnik i wyjął kluczyki ze stacyjki. Wówczas zadzwonił na numer alarmowy 112 i razem z ujętym kierowcą poczekał na przyjazd służb.
Nietrzeźwy kierowca Renault to 40-letni mieszkaniec gminy Zamość. Policyjne badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu. W czasie dalszych sprawdzeń w dostępnych systemach informatycznych wyszło na jaw, że 40-latek ma również dożywotni sądowy zakaz kierowania pojazdami.
Nieodpowiedzialny kierowca Renault odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co zgodnie z kodeksem karnym grozi do 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy oraz obowiązek zapłaty na wskazany cel nawet 60 tysięcy złotych. Nie uniknie też odpowiedzialności za złamanie sądowego zakazu. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Pamiętajmy, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa ma prawo ująć sprawce na gorącym uczynku. Później ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji. Reagowanie na nietrzeźwych kierujących zasługuje na uznanie. Dzięki takiej postawie innych uczestników ruchu na drogach jest bezpieczniej. Świadomość zagrożenia i współodpowiedzialność za bezpieczeństwo innych godne są naśladowania.
aspirant sztabowy Dorota Krukowska –Bubiło