Aktualności

Kolejne egzaminy na kartę rowerową w naszym powiecie

Policjanci egzaminowali kolejne dzieci, które planują wyruszyć na wycieczki rowerowe. To ich pierwsze uprawnienia do kierowania. Mundurowi przeprowadzili egzamin praktyczny na kartę rowerową, wspierając tym samym nauczycieli przygotowujących dzieci do egzaminu "rowerowego".

Wczoraj i dzisiaj w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zamościu odbyły się kolejne egzaminy praktyczne na kartę rowerową. Tym razem swoje umiejętności przed komisją egzaminacyjną prezentowali uczniowie ze szkół w Jarosławcu, Horyszowie i Aleksandrowie. Łącznie do egzaminu przystąpiło ponad 70 osób. W komisji uczestniczył aspirant sztabowy Marek Świszcz z zamojskiego ruchu drogowego.

Uczniowie najpierw musieli zaliczyć część teoretyczną z zakresu zasad ruchu drogowego. Po tym mogli sprawdzić swoje umiejętności w trakcie pokonywania toru jazdy. Rowerzyści mieli za zadanie wykazać się pewnością i dynamiką jazdy, wyraźnym sygnalizowaniem manewrów no i oczywiście znajomością przepisów i zasad ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie karty rowerowej prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uprawnionym do wydania karty rowerowej jest dyrektor szkoły.

Przypominamy również, że dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych wakacji i frajdy z jazdy na rowerze.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska - Bubiło

Powrót na górę strony