Aktualności

Bezpieczeństwo osób starszych tematem spotkania policjanta z mieszkańcami

Policjant spotkał się z mieszkańcami podzamojskiej miejscowości. Omówił metody, jakimi posługują się Internetowi oszuści oraz przestępcy, którzy wyłudzają pieniądze podszywając się pod pracowników banków, krewnych lub funkcjonariuszy różnych służb. Przedstawił też zasady postępowania, dzięki którym można ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci z zamojskiej komendy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o środkach bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusz zajmujący się profilaktyką skorzystał z zaproszenia mieszkańców miejscowości Niedzieliska Kolonia. Zorganizowane przez tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich spotkanie pod hasłem „Wirtualni przestępcy – realne niebezpieczeństwo” było okazją do porozmawiania o metodach działania oszustów i przypomnienia zasad, jakimi należy się kierować, aby nie stracić pieniędzy.

Aspirant sztabowy Dariusz Kuropatnicki słuchaczom przekazał niezbędna wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, policjanta, pracownika banku”. Zwrócił uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Mundurowy mówił również o oszustwach internetowych. Przypomniał, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów, czy też sprzedaży towarów za pośrednictwem Internetu. Przestrzegał przed bezmyślnym klikaniem w linki przesłane przez nieznajome osoby oraz apelował o ostrożność w przypadku chęci skorzystania z inwestycji na platformach internetowych. Przypomniał, że należy chronić swoje dane oraz loginy i hasła do kont bankowych i pod żadnym pozorem za namową osób nieznajomych nie instalować na urządzeniach aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu. Przekazał też wiedzę, w jaki sposób działać, kiedy dojdzie do usiłowania lub dokonania oszustwa.

Oprócz głównego tematu spotkania policjant przypomniał również o noszeniu elementów odblaskowych, gdyż dają one kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.

Funkcjonariusz odpowiadał na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują mieszkańców a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości uczestników wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony