Aktualności

„Blokada 23” – policyjne ćwiczenia na terenie powiatu zamojskiego

Data publikacji 15.11.2023

Napad na bank, ucieczka uzbrojonych sprawców, policyjny pościg i zatrzymanie napastników, to scenariusz ćwiczenia, jakie na terenie powiatu zamojskiego przeprowadzili policjanci ze Sztabu Policji KWP w Lublinie, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz z komend powiatowych Policji w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim. Celem ćwiczeń pod kryptonimem "Blokada 23" było sprawdzenie procedur w praktyce oraz okazja do doskonalenia umiejętności współdziałania w sytuacjach kryzysowych.

Na terenie powiatu zamojskiego odbyły się dzisiaj ćwiczenia dowódczo – sztabowe pod kryptonimem "Blokada 23". Uczestniczyli w nich policjanci Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz policjanci z komend powiatowych w Biłgoraju oraz Tomaszowa Lubelskiego. Celem ćwiczeń było sprawdzenie w praktyce policyjnych działań pościgowo - blokadowych.

Przygotowany na to przedsięwzięcie scenariusz zakładał, że funkcjonariusze otrzymali informację o napadzie na bank w Szczebrzeszynie. Uzbrojeni w broń palną sprawcy ukradli pieniądze i odjechali samochodem osobowym drogą krajową numer 74 w kierunku Zamościa. Dyżurny o napadzie informuje patrole pełniące służbę na terenie Zamościa i powiatu.

O wydarzeniu informuje również  funkcjonariuszy stanowisk kierowania w komendach w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim.

policjant na stanowisku kierowania w Komendzie Powiatowej Policji w Biłgoraju

Oficerowie dyżurni ościennych komend, przy granicy z powiatem zamojskim, uruchamiają posterunki kontrolno – blokadowe.

teren powiatu biłgorajskiego dwaj policjanci z KPP w Biłgoraju w kamizelkach odblaskowych, w hełmach i z bronią  przy radiowozie zaparkowanym na poboczu drogi.

Równocześnie jeden z zamojskich patroli w miejscowości Płoskie zauważa pojazd, którym prawdopodobnie uciekają sprawcy napadu. Policjanci rozpoczynają pościg, a oficer dyżurny, zgodnie z procedurami, organizuje posterunek kontrolo – blokadowy z wykorzystaniem pojazdów służbowych i kolczatki drogowej.

rozłożona na drodze policyjna kolczatka drogowa, na poboczu obok radiowozu dwaj policjanci w kamizelkach odblaskowych, hełmach i bronią długą

W efekcie prowadzonych działań pościgowo – blokadowych policjanci zatrzymują pojazd, którym uciekali dwaj sprawcy napadu na bank.

polcijanci w kamizelkach odblaskowych przy samochodzie osobowym, leżący na drodze zatrzymany i nad nim policjant w czasie zatrzymania

Funkcjonariusze zatrzymują napastników i sprawdzają samochód, którym poruszali się podejrzani pod kątem niebezpiecznych przedmiotów oraz skradzionych z banku pieniędzy.

policjanci sprawdzają wnętrze bagażnika samochodu, obok stoi policyjny radiowóz

W czasie kontroli odnajdują przy zatrzymanych broń oraz nóż. Odzyskują też skradzione pieniądze.

policjant kontroluje ubranie zatrzymanego mężczyzny, który leży na drodze. Obok nich stoi policjant w kamizelce odblaskowej, z bronią i w hełmie i

Po zakończeniu ćwiczeń w terenie w świetlicy zamojskiej komendy Policji dowódcy i funkcjonariusze biorący udział w działaniach podsumowali realizowane zadania. Omówiono poszczególne etapy działań i spostrzeżenia funkcjonariuszy.

Tego typu ćwiczenie przeprowadzane są cyklicznie, a ich celem jest doskonalenie umiejętności działań i współpracy policjantów różnych komórek organizacyjnych. Tego typu przedsięwzięcia pozwalają również na przećwiczenie policyjnych procedur na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

 

Powrót na górę strony