Działania „Alkohol i narkotyki” w powiecie zamojskim
Prawie 1600 kontroli stanu trzeźwości kierowców oraz kontrole urządzeniem wykrywającym środki odurzające w organizmie osoby badanej, przeprowadzili zamojscy policjanci podczas sobotnich działań „Alkohol i narkotyki”. W czasie kontroli ujawnili 4 kierujących, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicę po wypiciu alkoholu.
W czasie sobotnich działań kontrolno – pomiarowych „Alkohol i narkotyki”, których głównym celem było eliminowanie z ruchu drogowego kierowców, którzy siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, policjanci zamojskiej komendy na drogach powiatu zamojskiego zbadali trzeźwość blisko 1600 kierowców. Mundurowi prowadzili również badania narkotesterem, który pozwala sprawdzić, czy w organizmie badanej osoby nie znajdują się zabronione substancje.
Policyjne sobotnie działania wykazały, że większość kierowców to osoby odpowiedzialne i trzeźwe. Jednak nie wszyscy. W czasie kontroli policjanci ujawnili 3 kierowców, którzy usiedli za kierownicę swoich samochodów po wypiciu alkoholu oraz 1 cyklistę na „podwójnym gazie”.
Zatrzymany do kontroli przez policjantów ruchu drogowego w Zamościu na ulicy Powiatowej kierujący Peugeot - 41-latek z gminy Zamość w organizmie miał prawie 2,5 promila. A skontrolowany na tej samej ulicy mieszkaniec gminy Stary Zamość w wieku 41 lat kierując Mitsubishi miał ponad promil.
W stanie po użyciu alkoholu BMW kierował natomiast 30-latek z gminy Rudnik. Kierującego do kontroli drogowej zatrzymali w Złojcu policjanci z Nielisza.
Mundurowi sprawdzali również stan trzeźwości cyklistów. W Krasnobrodzie miejscowi policjanci skontrolowali 74-letniego rowerzystę. Mieszkaniec miasta w organizmie miał ponad promil.
Policjanci nietrzeźwym kierowcom zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami. Czeka ich teraz odpowiedzialność przez sądem. Przypominamy, że kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi do 3 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty na wskazany cel określonej kwoty. Natomiast za kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu lub rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Sąd wobec kierujących samochodami w stanie po użyciu alkoholu orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a wobec rowerzystów – może orzec zakaz kierowania pojazdami innymi niż mechaniczne.
Jednak konsekwencje karne to nie jedyna odpowiedzialność, którą może ponieść nietrzeźwy kierowca. Ktoś może przez niego stracić życie na drodze. Dlatego też, mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, ponawiamy apel o trzeźwość za kierownicą.
aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło