Aktualności

W zimowych warunkach drogowych jechał rowerem w stanie nietrzeźwości

Policjanci z zamojskiej komendy na ul. Sadowej zauważyli rowerzystę, który jechał „wężykiem”. Dodatkowo na widok radiowozu nagle skręcił na pokrytą śniegiem ścieżkę rowerową. Mundurowi ruszyli w tym samym kierunku i odnaleźli go na terenie stadionu. Mężczyzna był pijany, w organizmie miał ponad 1,5 promila. Nie miał już przy sobie roweru, który jak się później okazało porzucił w śniegowej zaspie, w czasie ucieczki przed policjantami. 29-letni cyklista za kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.

We wtorek tuż przed godziną 23:00 patrol Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego zamojskiej komendy jadąc ulicą Sadową zauważył poruszającego się w kierunku ulicy Dzieci Zamojszczyzny rowerzystę. Mężczyzna nie trzymał równego toru jazdy. Wzbudziło to podejrzenia policjantów, co do stanu trzeźwości cyklisty.

Dodatkowo na widok radiowozu rowerzysta nagle skręcił na ośnieżoną ścieżkę rowerową i ruszył w kierunku miejskiego stadionu. Policjanci pojechali w tym samym kierunku. Mężczyznę zauważyli na terenie stadionu, widać było, że za wszelką cenę chciał uniknąć spotkania z policjantami. Mężczyzna miał ośnieżone ubranie i nie jechał już rowerem.

Chcąc wyjaśnić sytuację mundurowi przystąpili do czynności służbowych z udziałem mężczyzny. Okazało się, że cyklista to 29-letni mieszkaniec Zamościa. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. W niedalekiej odległości policjanci odnaleźli porzucony w śnieżnej zaspie rower, którym wcześniej poruszał się 29-latek.

Cyklista za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Zgodnie z polskim prawem tego typu wykroczenie zagrożone jest karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.   

Pamiętajmy, że pijani cykliści, podobnie jak nietrzeźwi kierujący samochodami, stanową  poważne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. zwłaszcza o tej porze roku, kiedy na drogach jest ślisko. Niezależnie od tego, jaki pojazd prowadzimy - zachowajmy trzeźwość za kierownicą.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony