Aktualności

Oszustwo podczas zakupu samochodu. 65-latek stracił ponad 55 tys. zł

Ponad 55 000 zł stracił mieszkaniec powiatu zamojskiego, który zdecydował się na zakup za pośrednictwem internetu pojazdu ciężarowego. Zgodnie z umową wpłacił zaliczkę. Czekając na dostawę samochodu otrzymał kolejną fakturę, której na szczęście już nie zapłacił. Weryfikując adres siedziby sprzedawcy, dowiedział się, że pod wskazanym adresem nikt go nie zna i nie jest pierwszą osobą, która dopytuje o tę firmę. Inne osoby, które szukały nieuczciwego sprzedawcy również wpłaciły pieniądze i nie otrzymały samochodów.

65-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego pod koniec minionego miesiąca skorzystał z oferty dotyczącej możliwości zakupu samochodu ciężarowego za kwotę 123 000 złotych. Ogłoszenie umieszczone było na popularnym portalu oferującym do sprzedaży tego typu asortyment.

Zatelefonował pod wskazany w ogłoszeniu numer, dowiedział się, że do zakupu niezbędne jest zawarcie umowy. Dokument otrzymał na maila. Wypełnił i odesłał umowę. Otrzymał również fakturę zaliczkową na kwotę 55 350 złotych. Opłacił zaliczkę przelewając pieniądze na wskazane w fakturze konto. Po tym ze sprzedawcą ustalili termin i adres dostarczenia pojazdu. 65-latek cierpliwie czekał na auto. Przed ustaloną datą dostawy otrzymał kolejną fakturę na kwotę ponad 67 000 złotych. Była tam również informacja, że jeśli nie zapłaci nastąpi opóźnienie w dostawie samochodu. Na fakturze podane było inne konto do wpłaty, co wzbudziło podejrzenia 65-latka. Zdenerwowany sytuacją zadzwonił na numer, na który wcześniej telefonował. Jednak nikt nie odbierał połączeń. Napisał również maila, jednak i w tym przypadku nikt nie przesłał informacji zwrotnej. Poprosił znajomego, aby sprawdził adres siedziby firmy. W rozmowie z portierem znajomy 65-latka dowiedział się, że firma wynajęła pomieszczenie w tym biurowcu, jednak nie ma z nimi żadnego kontaktu i nie jest też pierwszą osobą, która pyta o tego przedsiębiorcę.

65-latek przeanalizował całą sytuację i zrozumiał, że został oszukany, o czym w minionym tygodniu zawiadomił zamojskich policjantów.

Decydując się na zakupy online zachowajmy ostrożność, z rozwagą wybierajmy sprzedawców oraz weryfikujmy ich. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na zakup towaru o dużej wartości.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony