Aktualności

Uwaga na niskie temperatury! Reagujmy na osoby zagrożone wychłodzeniem

Nietrzeźwy 36-latek leżał na zaśnieżonym chodniku. Zauważyła go przejeżdżająca tamtędy mieszkanka powiatu zamojskiego. Zareagowała dzwoniąc na numer alarmowy. Dzięki prawidłowej reakcji zgłaszającej oraz pomocy policjantów nietrzeźwy mężczyzna nie stracił zdrowia, a może nawet i życia z powodu wychłodzenia organizmu. Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie zapominajmy o osobach, które należy objąć szczególną troską i opieką. Wystarczy jeden telefon, aby uratować ludzkie życie.

Zamojscy policjanci mając na względzie ochronę osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur systematycznie sprawdzają miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, szczególną uwagę, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, zwracają też na osoby nietrzeźwe przebywające na powietrzu. Wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu docierają także do osób samotnych, nieporadnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, które narażone są na wychłodzenie organizmu.

Reagują również na każdy sygnał o potrzebie pomocy. Właśnie na taki sygnał zareagowali w miniony czwartek. W godzinach wieczornych otrzymaliśmy informację o leżącym na chodniku w Nieliszu nietrzeźwym mężczyźnie. Zgłaszająca zauważyła go jadąc swoim samochodem, w obawie o zdrowie mężczyzny zatrzymała się i zadzwoniła na numer alarmowy. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że na ośnieżonym chodniku leżał 36-latek, kiedy wstał zataczał się i nie mógł utrzymać równowagi. Mężczyzna był pod wyraźnym działaniem alkoholu. O własnych siłach nie byłby w stanie dotrzeć do miejsca zamieszkania. W dotarciu do domu pomogli mu policjanci. 
Dzięki reakcji zgłaszającej i funkcjonariuszy prawdopodobnie udało się uniknąć tragedii.

Widząc, że jakaś osoba jest narażona na wychłodzenie reagujmy natychmiast dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Natomiast jeśli mamy wiedzę o miejscach, gdzie przebywają osoby w trudnej sytuacji życiowej – zgłaszajmy takie informacje dzielnicowym lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczenie miejsca zajmuje chwilę, a jednocześnie spowoduje, że patrole Policji będą kontrolować to miejsce. W ten sposób każdy z nas może uratować czyjeś życie.
Pomóc może każdy, nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osób bezdomnych, a także leżących na ławkach w parkach czy na przystankach.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony