Aktualności

Żołnierski patrol powiadomił o nietrzeźwym kierującym

Żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego jadąc przez miejscowości gm. Miączyn zauważyli kierującego Audi, który najpierw jechał „wężykiem” a po chwili wjechał do przydrożnego rowu. Udzielając mu pomocy żołnierze wyczuli od niego alkohol. Zadzwonili na numer alarmowy i nie pozwolili mężczyźnie oddalić się z miejsca zdarzenia. Poinformowani policjanci natychmiast pojawili się na miejscu. Zatrzymany kierowca Audi miał prawie 2,5 promile. 51-latek stracił już prawo jazdy, wkrótce w sądzie poniesie również konsekwencje karne swojego niezgodnego z prawem zachowania.

Wyjątkowo wzorową i obywatelska postawą wykazali się żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego starszy kapral Paweł Gołębiowski oraz szeregowy Szymon Kowalski, którzy powiadomili służby o nietrzeźwym kierującym Audi. Jadący przed nimi kierowca nie trzymał równego toru jazdy a po chwili stracił panowanie nad pojazdem i na drodze między Kotlicami a Miączynem wjechał do przydrożnego rowu. Widząc zdarzenie żołnierze natychmiast zatrzymali się i podbiegli do kierującego, aby udzielić mu pomocy. Kiedy pomagali mężczyźnie wydostać się z auta wyczuli od niego alkohol. Zadzwonili na numer alarmowy i uniemożliwili kierującemu oddalenie się z miejsca zdarzenia. Razem z nim poczekali na przyjazd policyjnego patrolu. 

Okazało się, że Audi kierował 51-letni mieszkaniec gminy Miączyn. Nie odniósł obrażeń. Policyjne badanie stanu jego trzeźwości wykazało, że był nietrzeźwy, w organizmie miał prawie 2,5 promila.

51-latek stracił już uprawnienia, czeka go jeszcze sądowa rozprawa i kara za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z kodeksem karnym grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara finansowa do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Nietrzeźwy kierujący to realne zagrożenie na drodze. Każda ilość wypitego alkoholu obniża bowiem koncentrację, zmiesza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego i dlatego nie należy akceptować takiego zachowania, trzeba natychmiast reagować informując odpowiednie służby. Reakcja żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, którzy zachowali czujność i profesjonalizm w tej sytuacji, być może pozwoliła uniknąć tragedii na drodze. Dzięki ich reakcji nietrzeźwy kierowca poniesie odpowiedzialność karną za swoje niebezpieczne i sprzeczne z obowiązującym prawem zachowanie. 

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony