Aktualności

21-latek z Zamościa w porę zorientował się, że doszło do włamania na jego konto społecznościowe i ostrzegł znajomych przed oszustami

Oszuści włamali się na konto społecznościowe 21-latka z Zamościa. W jego imieniu rozsyłali za pośrednictwem komunikatora wiadomości z prośbą o pomoc finansową. Na szczęście mężczyzna w porę zorientował się, że coś złego dzieje się z jego kontem i zaczął ostrzegać bliskich i znajomych aby nie reagowali na przesyłane wiadomości.

Przestępczy proceder rozpoczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła za pośrednictwem komunikatora wiadomości do znajomych właściciela takiego konta, prosząc o pomoc finansową i tłumacząc to na przykład koniecznością opłaty za zamówioną przesyłkę, czy potrzebą pilnej pożyczki. Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że pochodzi ona od ich znajomego. Nie podejrzewają, że mają do czynienia z oszustem, który się za niego podszywa. Deklarując pomoc znajomemu, przekazują wygenerowane kody BLIK, a następnie zatwierdzają transakcje tracąc oszczędności.

W taki właśnie sposób oszuści chcieli wykorzystać konto społecznościowe 21-latka z Zamościa. W tym celu, po dokonaniu włamania na konto, rozesłali do jego znajomych wiadomość o pomoc finansową i przesłanie kodu BLIK. Pokrzywdzony w porę jednak zorientował się, że z jego kontem jest coś nie tak i zgłosił się na Policję. Przed wizytą w Komendzie zaalarmował też swoich bliskich i znajomych aby nie reagowali na wiadomości przesyłane w jego imieniu.

Pamiętajmy aby dbać o bezpieczeństwo użytkowanych kont społecznościowych. Należy pilnować haseł dostępu i pamiętać aby były one zabezpieczeniem, które nie zostanie odszyfrowane przez osoby nieuprawnione. Dla bezpieczeństwa zasadnym jest cykliczne zmienianie takiego hasła i stosowanie dwuetapowego uwierzytelnienia dostępu do konta. Wówczas trudniej jest takie konto przejąć. Jeśli mimo to, nasze konto zostanie przejęte, ostrzeżmy swoich znajomych i bliskich informując, że wiadomość z prośbą o pomoc finansową jest oszustwem.

 

aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk

Powrót na górę strony