Aktualności

Policjanci zareagowali widząc wydobywający się z komina żar – podziękowała im wdzięczna mieszkanka Zamościa

List z podziękowaniami od mieszkanki Zamościa wpłynął do zamojskiej komendy. Autorka listu dziękuje policjantom prewencji, którzy w nocy przejeżdżając obok jej domu zauważyli duże zadymienie z komina i wydobywający się z niego żar. Zaniepokojeni o bezpieczeństwo domowników natychmiast zaalarmowali mieszkającą tam rodzinę. Razem z domownikami sprawdzili, czy dym nie przedostaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Do czasu przyjazdu strażaków wydobyli część żaru z palącej się sadzy zalegającej w lufcie kominowym. Strażacy potwierdzili, że w kominie zapaliła się sadza, co stanowiło realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Do Komendy Miejskiej Policji w Zamościu wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego od wdzięcznej mieszkanki miasta. Autorka pisma wyraziła wdzięczność za zainteresowanie i pomoc policjantów, którzy zapobiegli powstaniu pożaru.

Do zdarzenia, do którego nawiązała 56-letnia mieszkanka Zamościa doszło pod koniec grudnia. Przejeżdżający nocą obok jej posesji funkcjonariusze starszy posterunkowy Rafał Wołk i starszy posterunkowy Mateusz Murawiec zwrócili uwagę na duże zadymienie z komina i wydobywający się z niego żar. Zaniepokojeni o bezpieczeństwo domowników natychmiast zatrzymali się przy posesji i zaalarmowali znajdującą się w domu wraz z rodziną kobietę. Wraz z nią sprawdzili, czy dym nie przedostaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Zeszli również do piwnicy aby sprawdzić stan urządzenia grzewczego. Do czasu przyjazdu strażaków wydobyli część żaru z palącej się sadzy zalegającej w lufcie kominowym.

Skierowani na miejsce strażacy potwierdzili, że w kominie zapaliła się sadza, co mogło doprowadzić do powstania poważnych strat materialnych i stanowiło realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców domu.

W okresie zimowym, kiedy znacznie spada temperatura, aby utrzymać ciepło urządzenia grzewcze są bardziej eksploatowane. Ogromne zagrożenie pożarowe stanowi wówczas zgromadzona wewnątrz kominów sadza. To właśnie ona jest przyczyną wielu pożarów. Apelujemy o rozważne eksploatowanie urządzeń grzewczych oraz ich systematyczne kontrolowanie i czyszczenie.

 

aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk

 

Powrót na górę strony