Aktualności

Oszustwo przy sprzedaży. Uważaj na fałszywe wiadomości i podejrzane linki!

Mieszkanka Zamościa straciła oszczędności podczas sprzedaży ubrań. Wystawiła je na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Niestety po zamieszczeniu ogłoszenia skontaktowała się z nią oszustka. Nieświadoma zagrożenia 40 latka, postępowała zgodnie z jej instrukcjami. Kliknęła w przesłany link, uzupełniła tam wymagane dane, a następnie przekazywała wygenerowane kody Blik i zatwierdzała transakcje. W wyniku nieostrożności kobieta straciła 6 tysięcy złotych.

Do Komendy zgłosiła się 40-letnia mieszkanka Zamościa, która w wyniku przestępczego procederu straciła oszczędności. Wyjaśniając funkcjonariuszom okoliczności, w jakich doszło do oszustwa przekazała, że na portalu ogłoszeniowym wystawiła do sprzedaży kilka swoich ubrań. W niedługim czasie odebrała wiadomość, która wskazywała, że jeden z wystawionych przez nią przedmiotów został sprzedany i należy potwierdzić transakcję. Pokrzywdzona postępując zgodnie z otrzymanymi instrukcjami została przekierowana do formularza, na którym widziała dane do wysyłki kupującego. Nie podejrzewała więc, że za niedługą chwilę może stracić pieniądze. Wiarygodności całej sytuacji nadawał komunikat dotyczący konsultanta, który czuwając nad bezpieczeństwem całej transakcji, miał skontaktować się z kobietą.

Po 5 minutach 40-latka odebrała telefon od rzekomego konsultanta. Zgodnie z poleceniami rozmówcy zalogowała się na swój rachunek bankowy, po czym dwukrotnie wygenerowała kody BLIK. Następnie kody te wpisała na formularzu, do którego została przekierowana po kliknięciu w przesłany na jej pocztę link i zatwierdzała transakcje. Wątpliwości nabrała, gdy została poproszona o przekazanie kolejnego kodu. Wówczas poinformowała kobietę, z którą rozmawiała o swoich podejrzeniach, a ona zaraz po tym rozłączyła się.

Pokrzywdzona natychmiast powiadomiła swój bank i niezwłocznie zgłosiła się na Policję. W wyniku oszustwa straciła 6 tysięcy złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzą zamojscy policjanci.

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas internetowych sprzedaży. Oszuści, pod pozorem ułatwienia płatności lub konieczności weryfikacji danych, przesyłają linki przekierowujące do fałszywych stron internetowych. Manipulując swoją ofiarą przekonują ją do wypełniania formularzy tworzonych na potrzeby przestępczego procederu i przekazywania kodów BLIK. Zatwierdzanie takich kodów przez pokrzywdzonych umożliwia oszustom szybkie przejęcie ich pieniędzy. Dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo swoich oszczędności zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i nie działajmy pod wpływem chwili, a przed wystawieniem przedmiotów na sprzedaż zapoznajmy się z regulaminem danego portalu i poradnikami dla kupujących/sprzedających.

 

aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk

Powrót na górę strony