Aktualności

Uważajmy na oszustów podczas internetowych sprzedaży

16-latek z gminy Zamość wystawił do sprzedaży obuwie na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. W niedługim czasie otrzymał wiadomość o możliwości sprawdzenia aktualnego statusu swojego ogłoszenia i telefon od rzekomego konsultanta platformy sprzedażowej. Mężczyzna, pod pretekstem nienależnie pobranej opłaty za wystawiony towar, przekonał nastolatka do wygenerowania kodów BLIK. Procedura miała umożliwić zwrócenie kupującemu pieniędzy, które ten w zbyt dużej kwocie przekazał podczas transakcji przy zakupie butów. W rzeczywistości na konto 16-latka nie wpłynęły żadne pieniądze, zniknęło zaś z niego blisko 4 tysiące złotych.

Zawiadomienie o oszustwie złożył wczoraj w komendzie 47-letni mieszkaniec gminy Zamość. Mężczyzna wyjaśniając funkcjonariuszom okoliczności, w jakich doszło do oszustwa przekazał, że jego syn wystawił do sprzedaży obuwie na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. W niedługim czasie 16-latek otrzymał wiadomość, z której wynikało, że wystawiony przez niego przedmiot został zakupiony i może sprawdzić aktualny status swojego ogłoszenia. Odebrał też telefon od rzekomego konsultanta platformy sprzedażowej. Został wówczas przez niego poinformowany o wystąpieniu błędu, z powodu którego czterokrotnie pobrano wpłatę z konta kupującego za zakupione przez niego buty. Oszust przekonał również nastolatka do wygenerowania kodów BLIK, co miało umożliwić zwrot pieniędzy kupującemu.

16-latka nie zaniepokoiła prośba o wykonanie takich transakcji. Nieświadomy zagrożenia postępował zgodnie z instrukcjami rozmówcy. Ten zaś szybko zakończył połączenie w momencie wpisania przez niego ostatniego kodu BLIK. Oszukany 16-latek chwilę później sprawdził stan rachunku w aplikacji mobilnej swojego banku. Dopiero wówczas uświadomił sobie, ze padł ofiarą manipulacji. W wyniku nieostrożności stracił blisko 4 tysiące złotych.

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas internetowych sprzedaży. Oszuści wykorzystują różne preteksty, aby skłonić swoją ofiarę do ryzykownych zachowań. Twierdzą na przykład, że dana czynność ma ułatwić dokonanie płatności lub pozwala zweryfikować dane sprzedającego. Manipulując swoją ofiarą przekonują ją do wypełniania formularzy tworzonych na potrzeby przestępczego procederu i przekazywania kodów BLIK. Zatwierdzanie takich kodów umożliwia później oszustom przejęcie naszych pieniędzy. Dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo swoich oszczędności zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i nie działajmy pod wpływem chwili, a przed wystawieniem przedmiotów na sprzedaż zapoznajmy się z regulaminem danego portalu i poradnikami dla kupujących/sprzedających.

 

aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk

Powrót na górę strony