Aktualności

Jadąc na hulajnodze wjechała w pieszą

17-latka kierując hulajnogą elektryczną jadąc ciągiem pieszo – rowerowym przy ul. Piłsudskiego w Zamościu nie dostosowała prędkości do ruchu pieszych i uderzyła w idącą chodnikiem kobietę. Po zderzeniu 72-letnia piesza trafiła do szpitala. Kierując hulajnogą elektryczną zachowajmy ostrożność i stosujmy się do przepisów mówiących o zasadach kierowania tego typu pojazdami.

Do wypadku z udziałem osoby pieszej i kierującej hulajnogą doszło wczoraj około godziny 16:30 na ciągu pieszo – rowerowym, który znajduje się przy ulicy Piłsudskiego w Zamościu. Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że 72-letnia mieszkanka Zamościa przeszła przez oznakowane przejście dla pieszych i kiedy poruszała się już chodnikiem została uderzona przez kierującą hulajnogą elektryczną, która chwilę wcześniej skręciła z jezdni na ciąg pieszo – rowerowy. Po zderzeniu z pojazdem piesza przewróciła się na chodnik. Z uwagi na dolegliwości bólowe 72-latka wraz z kierującą hulajnogą udały się do szpitala. Po badaniach okazało się, że piesza doznała obrażeń ręki.

Hulajnogą kierowała 17-latka. Policyjne badanie alkomatem wykazało, że obie uczestniczki wypadku były trzeźwe.  

Prawdopodobnie przyczyną zdarzenia było niedostosowanie przez kierującą hulajnogą prędkości do odbywającego się na chodniku ruchu pieszych.

Przypominamy, że osoby poruszające się po drogach publicznych hulajnogami elektrycznymi mają obowiązek przestrzegać ogólnych zasad bezpiecznego korzystania z dróg, które określono w przepisach ruchu drogowego. Ponadto kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać z jezdni, jednak tylko wówczas, gdy po drodze tej ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Wyjątkowo kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać z chodnika. Dotyczy to sytuacji, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierujący hulajnogą powinien także pamiętać, że korzystając z chodnika lub drogi dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność, poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło 

Powrót na górę strony