Zderzenie osobówki z szynobusem
22-letni kierowca BMW na przejeździe kolejowym w Żurawnicy zderzył się z szynobusem. Przyczyną było niezachowanie ostrożności i zignorowanie znaku Stop przez kierującego osobówką. Na szczęście poza niegroźnymi potłuczeniami 22-latek nie odniósł obrażeń. Kolizja dla kierowcy BMW zakończyła się wysokim mandatem.
We wtorek (02 kwietnia) otrzymaliśmy zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Żurawnicy. Z przekazanej przez operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego informacji wynikało, że kierujący BMW uderzył w pociąg osobowy. Dyżurny we wskazane miejsce natychmiast skierował policyjne patrole. Na miejscu obecni byli również strażacy oraz załoga karetki pogotowia.
Policjanci ustalili, że kierujący BMW zbliżając się do przejazdu kolejowego nie zatrzymał się przed znakiem Stop i wjechał na torowisko, po którym poruszał się szynobus. Kierujący BMW nie zdążył zjechać z przejazdu, pojazd szynowy uderzył w tył BMW.
Kierujący BMW, 22-letni mieszkaniec gminy Zwierzyniec, został przetransportowany do szpitala. Na szczęście po badaniach okazało się, że nie doznał poważniejszych obrażeń i mógł opuścić placówkę służby zdrowia.
Szynobusem relacji Zamość – Bełżec podróżowało 15 pasażerów. W wyniku kolizji maszynista oraz pasażerowie nie odnieśli obrażeń. Policyjne badanie alkomatem wykazało, że kierujący BMW był trzeźwy, trzeźwy był również maszynista.
Kolizja zakończyła się dla 22-latka mandatem w wysokości 2500 złotych, a jego konto zasiliło 12 punktów karnych.
Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych są niezmienne od lat. Zachowanie szczególnej ostrożności to absolutnie najważniejsza z nich. Na mniej uczęszczanych trasach funkcjonują przejazdy niestrzeżone, natomiast w każdym przypadku są one oznakowane. Przed przejazdami ustawione są przede wszystkim znaki G-3 lub G-4 nazywane również krzyżami św. Andrzeja. Informują o przejeździe jedno- lub wielotorowym i wyznaczają miejsce zatrzymania pojazdu. Przed przejazdami umieszczone są ponadto słupki wskaźnikowe z pochyłymi kreskami, które informują o zbliżaniu się do przejazdu. Bardzo często też stosuje się dodatkowo znak „Stop” zobowiązujący kierujących do bezwzględnego zatrzymania pojazdu i ustąpienia pierwszeństwa pojazdom szynowym.
aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło