Oszustwo metodą „na znajomego”
Jeśli ktoś podaje się za naszego znajomego i pisze za pośrednictwem komunikatora, że pilnie potrzebuje pieniędzy – w pierwszej kolejności upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Przestępcy wymyślają różne historie, tłumacząc powody, dlaczego brakuje im środków, zapewniają też, że szybko oddadzą pożyczkę. W tego typu sytuacjach pośpiech nie jest wskazany. Warto zadzwonić do znajomego i upewnić się, czy rzeczywiście potrzebuje pieniędzy. Tego typu prośby nie zweryfikował 28-latek i przekazał oszustom kod Blik do wypłaty 1000 zł.
We wtorek (02.04) otrzymaliśmy zgłoszenie o oszustwie metodą "na znajomego". 28-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego poinformował policjantów, że za pośrednictwem internetowego komunikatora otrzymał od znajomego z Facebooka prośbę o pożyczkę 1000 złotych. Kolega nie wskazywał na jaki cel potrzebuje pieniędzy, ale deklarował szybki zwrot pieniędzy. 28-latek wiedział, że kolega zamierzał kupić samochód, dlatego nie zdziwiła go taka prośba i zdecydował się pomóc. Z konta przelał całość kwoty przekazując komunikatorem kod Blik do jej wypłaty. Kiedy od tego samego znajomego otrzymał kolejną prośbę o pożyczkę wtedy zdecydował się zadzwonić do znajomego. Zdziwiony kolega uświadomił 28-latka, że nie prosił o żadną pożyczkę. Ktoś musiał przełamać zabezpieczenia konta na jego Facebooku i porozsyłać fałszywe wiadomości. Znajomy fakt włamania na konto zgłosił policjantom w jednostce Policji w miejscu swojego zamieszkania, a 28-latek oszustwo na jego szkodę – w zamojskiej jednostce Policji.
Oszuści włamują się i przejmują konta na portalu społecznościowym, następnie znajomych właściciela konta za pomocą komunikatora proszą o pożyczkę przez udostępnienie kodu Blik. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod Blik w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga znajomemu, który znalazł się w potrzebie.
Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy: właściwe zabezpieczać swoje konta społecznościowe, potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą przez internetowe komunikatory prosząc o pożyczkę, najlepiej do takiej osoby zadzwonić. Dokładnie również należy sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie). Przez oszustwem uchronią nas również czujność i rozsądne korzystanie z Internetu.
aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło