Przemoc rówieśnicza i cyberzagrożenia tematem spotkania policjanta z uczniami szkoły w Zwierzyńcu
Policjant z Zamościa spotkał się z uczniami szkoły podstawowej w Zwierzyńcu, by porozmawiać na temat zjawiska przemocy rówieśniczej, agresji oraz cyberzagrożeń. Przestrzegał przed tego typu zachowaniami informując młodzież o ich skutkach. Wskazał także rodzaje środków, które mogą być orzeczone wobec nieletnich popełniających czyny karalne.
W tym tygodniu uczniowie szkoły podstawowej w Zwierzyńcu lekcje zaczęli nietypowo – od spotkania z policjantem z Wydziału Prewencji zamojskiej komendy. Rozmowa z uczniami klas IV -VIII dotyczyła ogólnie pojętego bezpieczeństwa młodych ludzi, zagrożeń z jakimi mogą się spotkać oraz sposobów ich unikania.
W czasie dyskusji policjant szczególną uwagę zwrócił na agresywne zachowania młodzieży oraz przemoc rówieśniczą, która może wystąpić zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest przemoc i hejt w przestrzeni internetowej oraz jak mają postępować młode osoby, gdy są jej świadkami. Policjant przestrzegał przed bezmyślnym nagrywaniem i publikowaniem w Internecie różnego rodzaju sytuacji. Takie zachowanie jest, bowiem podwójnie niebezpieczne, nie dość, że ofiara jest niejednokrotnie atakowana fizycznie i psychicznie, to dodatkowo jest ośmieszana i poniżana przez reakcje internautów. Zwrócił także uwagę na ważny aspekt, mianowicie na fakt, że nic w sieci nie ginie i wbrew pozorom nie jest anonimowe.
Uświadamiał młodzież, do czego może doprowadzić ośmieszanie, poniżanie oraz agresja wobec rówieśnika. Mówił o skutkach tego typu zachowań, nie tylko zdrowotnych, ale również psychicznych, społecznych i rodzinnych. Wyjaśnił pojęcie czynu karalnego i wskazał, jakie środki mogą zostać zastosowane wobec młodego człowieka.
Zachęcał do budowania pozytywnych relacji rówieśniczych podkreślając, jak ważna jest reakcja w sytuacji, gdy komuś dzieje się coś złego.
aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło