Aktualności

Granaty moździerzowe na terenie posesji w gm. Sitno

Na nietypowe znalezisko w czasie prac ziemnych trafił mieszkaniec gminy Sitno. Wykonując odwodnienie domu wykopał granat moździerzowy. Natychmiast przerwał prace i powiadomił służby. Wojskowi saperzy w czasie sprawdzania terenu posesji odnaleźli kilka kolejnych niewybuchów. Wszystkie niebezpieczne przedmioty patrol saperski zabrał celem ich neutralizacji.

Wczoraj, 9 lipca około godziny 14:00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zamościu został powiadomiony o niebezpiecznym znalezisku w jednej z miejscowości gminy Sitno. 54-letni mieszkaniec gminy podczas wykonywania odwodnienia domu jednorodzinnego wykopał niewybuch. Mężczyzna od razu zaprzestał wykonywanych prac i poinformował Policję.

Wysłani na miejsce policjanci zabezpieczyli miejsce odnalezienia granatu moździerzowego. O znalezisku powiadomili też saperów i do czasu przyjechania wojskowego patrolu zadbali o to, aby nikt z osób postronnych nie zbliżał się do niewybuchu. Po przybyciu na miejsce saperzy sprawdzili teren posesji, gdzie odnaleźli kilka kolejnych granatów moździerzowych z czasów II Wojny Światowej. Wszystkie niebezpieczne znaleziska zabezpieczyli i zabrali celem zniszczenia.   

Przypominamy, że w sytuacji znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku znalezienia niewybuchu, czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce przed dostępem dla osób postronnych. Informując Policję o nietypowym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce jego odnalezienia oraz powiedzieć co zostało znalezione, czyli opisać wygląd, ogólne gabaryty i ilość.    

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony