Aktualności

Uwaga na wysokie temperatury

Przypominamy, by nie zostawiać dziecka, osoby starszej, czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Wystarczy tylko chwila, by doszło do tragedii. Widząc pozostawione w rozgrzanym pojeździe dziecko, seniora bądź zwierzę –reagujmy. Wysokie temperatury mogą być również niebezpieczne dla kierujących. Apelujemy wiec o zwracanie uwagi na swoje samopoczucie. Czując się źle nie siadajmy za kierownicę.

Pamiętajmy! Nigdy nie zostawiajmy dziecka, osoby starszej czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, szczególnie, gdy na zewnątrz panują upały. Temperatura wewnątrz zamkniętego auta w przeciągu kilku minut może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza. Zaparkowany w słońcu samochód już po kilku chwilach przypomina „szklarnię”.

Od kilku dni w Polsce panują wysokie temperatury powietrza. W związku z tym przypominamy, aby nie zostawiać dzieci, seniorów i zwierząt w nagrzanym samochodzie, nawet na krótką chwilę zrobienia zakupów.

Jeżeli jesteśmy świadkami takich sytuacji, nie bójmy się natychmiast reagować i podejmować zdecydowanych decyzji. Nasze działanie może uratować czyjeś zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Prawo przyzwala na zniszczenie mienia, bez ponoszenia żadnych konsekwencji, jedynie w stanie wyższej konieczności, a ratowanie życia takim właśnie jest. W każdym przypadku należy niezwłocznie zadzwonić na policję i pogotowie ratunkowe.  

Pamiętajmy również, że upały mogą być niebezpieczne dla kierowców. Wybierając się w daleką podróż warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość płynów. W samochodzie powinna być butelka wody, dzięki temu, jeśli znajdziemy się w korku woda może pomóc w uzupełnieniu płynów w organizmie. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. Apelujemy też do kierowców o to, aby zwracali uwagę na swoje samopoczucie w czasie jazdy. Zmęczenia, znużenia lub pogarszającego się w czasie jazdy stanu zdrowia nie należy ignorować. Zmęczenie powoduje obniżenie funkcji psychomotorycznych kierowcy wpływających na koncentrację, przez co wydłuża się czas reakcji na bodźce zewnętrzne. W takich sytuacjach koniecznie należy zatrzymać się w miejscu bezpiecznym i odpocząć. Jeśli jest taka potrzeba – wezwać karetkę pogotowia.

Dobra pogoda często stwarza złudne wrażenie większego bezpieczeństwa podczas jazdy. Dlatego podczas upalnych dni kierowcy powinni zachowywać uwagę i nie przesadzać z prędkością.
Pamiętajmy też, że pogoda może gwałtownie się zmieniać. Dostosujmy odpowiednio swój sposób poruszania się po drogach do warunków pogodowych i okoliczności, w jakich się znajdziemy.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło  

Powrót na górę strony