Działania "Trzeźwość" na drogach powiatu zamojskiego - podsumowanie
Ponad 2,5 tysiąca kontroli stanu trzeźwości kierowców przeprowadzili zamojscy policjanci podczas wczorajszych działań pn. „Trzeźwość”. W ich trakcie ujawnili 11 kierujących, którzy tego dnia nie powinni poruszać się pojazdami po naszych drogach. Wszystkich czekają teraz surowe konsekwencje.
W czasie wczorajszych działań pn. „Trzeźwość” policjanci zamojskiej komendy na drogach naszego powiatu zbadali trzeźwość ponad 2,5 tysiąca kierowców. Głównym celem tych działań było eliminowanie z ruchu drogowego kierowców, którzy siadają za kierownicę pod działaniem alkoholu.
Policyjne kontrole wykazały, że większość kierowców to osoby odpowiedzialne i trzeźwe. Jednak nie wszyscy zaliczeni zostali do tego grona.
Mundurowi zatrzymali 3 kierowców, którzy usiedli za kierownicę swoich samochodów w stanie nietrzeźwości i 2 w stanie po użyciu alkoholu. Przeprowadzone badania wykazały obecność alkoholu również u niektórych rowerzystów. Pięciu takich lekkomyślnych cyklistów ujawnili policjanci podczas wczorajszej akcji.
Uwadze mundurowych nie umknął też kierujący hulajnogą elektryczną, którego styl jazdy wzbudził zainteresowanie funkcjonariuszy z drogówki. 39-latek z Zamościa poruszał się ulicą Braterstwa Broni w Zamościu mając w swoim organizmie ponad promil alkoholu.
Wszystkich nieodpowiedzialnych kierowców czekają teraz surowe konsekwencje. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pobawienia wolności, utrata prawa jazdy oraz obowiązek wpłaty do 60 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Sprawiedliwościowego. Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości zgodnie z polskim prawem jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Musimy mieć też świadomość, że kierujących hulajnogami elektrycznymi również obowiązują przepisy ruchu drogowego. Zakazują one poruszania się tego typu pojazdami w stanie nietrzeźwości. Za złamanie tego zakazu także grozi kara aresztu lub grzywny więc o ile jest to bardzo popularny środek transportu, nie łączmy przyjemności jazdy hulajnogą z alkoholem.
Istotne jest jednak, że konsekwencje karne to nie wszystko. Pamiętajmy, że nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu pogarsza koncentracje, spowalnia reakcje na sytuacje, jakie mogą pojawić się na drodze i powoduje błędną ocenę odległości i szybkości pojazdu. Bądźmy odpowiedzialni i nie ryzykujmy życiem swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Mając na względzie bezpieczeństwo nas wszystkich, ponawiamy apel o trzeźwość za kierownicą.
aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk