Policyjne działania „NURD” na terenie powiatu zamojskiego
Policjanci zamojskiego ruchu drogowego prowadzą dzisiaj działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. W czasie akcji przypominają pieszym, rowerzystom i kierującym hulajnogami, a także kierowcom samochodów o bezpiecznych zachowaniach.
Dzisiaj (18 września) policjanci zamojskiego ruchu drogowego prowadzą działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W trosce o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi zwracają uwagę na ich zachowanie na drodze. Skrupulatnie przyglądają się też, w jaki sposób zachowują się kierowcy wobec pieszych. Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerów kierowcy powinni być ostrożni i przezorni. Powinni zwolnić i ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na pasach lub wchodzącym na przejście.
Przypominamy też, że piesi również zobowiązani są przestrzegać prawa drogowego, przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych i nie wbiegać na drogę zza pojazdu lub innej przeszkody. Wchodząc na przejście nie należy prowadzić rozmowy przez telefon. Bardzo niebezpieczne jest też, przechodzenie po pasach słuchając głośnej muzyki w słuchawkach.
Apelujemy również o noszenie elementów odblaskowych. Taka mała, niepozorna rzecz może uratować życie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pieszy po zmroku porusza się drogą bez chodnika. Kierowca odpowiednio wcześniej zauważy idącą poboczem osobę i w porę będzie mógł zareagować.
Niechronieni to także rowerzyści, oni także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto, żeby cykliści zakładali kamizelki odblaskowe i przede wszystkim zaopatrzyli swoje jednoślady w odpowiednie oświetlenie. Przypominamy, że:
• kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
• korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym;
Rowerzysta może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli:
• opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
• szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o wzajemne zrozumienie i szacunek, ostrożność oraz przestrzeganie prawa drogowego.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło