Wspólne ćwiczenia Policji i służb ratowniczych
Na terenie Zamościa odbyły się wczoraj ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Ich celem było sprawdzenie współdziałania służb ratowniczych w przypadku zdarzenia kryzysowego związanego z pożarem zabytkowego budynku sakralnego oraz odnalezieniem na schodach płonącej dzwonnicy kościoła urządzenia wybuchowego. W ćwiczenia zaangażowana była policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i straż miejska.
Wczoraj na terenie Zamościa odbyły się ćwiczenia sztabowo – dowódcze pod kryptonimem „Katedra”. Uczestniczyły w nich zamojskie służby ratownicze – funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zamościu łącznie z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji w Lublinie, zamojska straż pożarna, straż miejska, pogotowie ratunkowe, druhowie z kilku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przedstawiciele Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zamościu.
Głównym celem działań było sprawdzenie funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego na terenie Zamościa oraz sposobu reagowania w sytuacji wystąpienia szczególnych zagrożeń. Działania miały także na celu weryfikację przygotowanych i wdrożonych przez służby procedur i rozwiązań systemowych, jak też weryfikację umiejętności współdziałania zamojskich służb ratowniczych.
Opracowany na potrzeby ćwiczeń scenariusz zakładał, że doszło do pożaru dachu obiektu sakralnego – zamojskiej Katedry. Zadymienie wystąpiło także w znajdującej się obok kościoła dzwonnicy. Strażacy rozpoczeli działania gaśnicze. Podczas rozpoznania terenu okazuje się, że w dzwonnicy przebywają turyści. W czasie ich ewakuacji jeden z mężczyzn ulega wypadkowi. Strażacy udzielający poszkodowanemu pomocy medycznej zauważają, że mężczyzna ma przy sobie granat oraz pistolet. Po ewakuacji ze schodów dzwonnicy mężczyzna podejmuje próbę ucieczki. Jednak szybko zostaje zatrzymany przez policjantów.
Dodatkowo w czasie akcji gaśniczej na schodach dzwonnicy strażacy ujawniają podejrzaną paczkę. Konieczne jest wykorzystanie specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno – ekologicznego, a później wydzielonej ze struktur Komendy Miejskiej Policji w Zamościu grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Kiedy policjanci stwierdzają potencjalne zagrożenie wybuchem na miejsce zadysponowany zostaje Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie. Policyjni pirotechnicy neutralizują urządzenie wybuchowe.
W czasie ćwiczeń głównymi zadaniami policjantów było: zabezpieczenie miejsca zdarzenie przed dostępem osób postronnych, umożliwienie swobodnego dojazdu i wyjazdu ekipom i jednostkom ratowniczym, ochrona porządku w miejscu działania ekip ratowniczych.
Po ujawnieniu przez służby mężczyzny z bronią rolą policjantów było także jego zatrzymanie oraz wykonanie z udziałem mężczyzny czynności procesowych. Natomiast, kiedy rozpoczął się epizod z podejrzaną paczką do działania przystąpili pirotechnicy najpierw z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego z zamojskiej komendy, a później Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie. Po zakończeniu czynności ratowniczo – gaśniczych czynności procesowe wykonała grupa zdarzeniowa składając się z policjanta dochodzeniowo – śledczego, operacyjnego oraz technika kryminalistycznego. Rolą grupy było między innymi ustalenie szczegółów zdarzenia, przesłuchanie świadków, wykonanie oględzin oraz zabezpieczenie śladów.
Na szczęście były to tylko ćwiczenia mające na celu zgranie działań Policji z innymi zamojskimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców w przypadku wystąpienia tego rodzaju zdarzenia.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło