Potrącenie rowerzysty przejeżdżającego przez przejście dla pieszych
Na ul. Aleje 1 Maja w Zamościu kierująca pojazdem marki Jeep uderzyła w rowerzystę przejeżdżającego przez przejście dla pieszych. 14-letni rowerzysta zabrany został do szpitala. Przypominamy, że cyklista przejeżdżając przez przejście dla pieszych łamie przepisy. Chcąc przekroczyć jezdnie powinien zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad po pasach.
Wczoraj, 6 listopada około godziny 15:00 na ulicy Aleje 1 Maja w Zamościu kierująca samochodem potrąciła rowerzystę. Z ustaleń policjantów wynika, że kierująca pojazdem marki Jeep poruszała się ulicą Sikorskiego następnie wjechała na rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej i zjechała ze skrzyżowania na ulicę Aleje 1 Maja. Wtedy z jej lewej strony bezpośrednio przed pojazd Jeep ze znaczną prędkością wjechał na przejście dla pieszych rowerzysta. Kierująca nie była w stanie uniknąć zderzenia. Rowerzysta wpadł na maskę samochodu, a następnie upadł na drogę.
Rowerem kierował 14-letni mieszkaniec gminy Zamość, załoga karetki pogotowia przewiozła go do szpitala. Po wykonanych badaniach okazało się, że nastolatek nie doznał poważniejszych obrażeń. Pojazdem marki Jeep kierowała 38-letnia mieszkanka Zamościa. Policyjne badanie alkomatem wykazało, że zarówno kierująca samochodem, jak i cyklista byli trzeźwi.
Dwuetapowe przejście dla pieszych, na którym doszło do zdarzenia oznaczone jest znakiem D–6 "przejście dla pieszych", co oznacza, że jest to miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych w poprzek drogi. 14-letni cyklista zobowiązany był więc przed przejściem zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad po pasach.
Wyjaśniamy dokładne okoliczności zdarzenia i przypominamy najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów:
- Rowerzysta na przejściu dla pieszych: Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po pasach jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.
- Przejazd dla rowerów: W sytuacji, kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.
- Rowerzysta na chodniku: Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub też warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać pieszym ruchu.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło