Policjanci uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Seniora
Wczoraj 14 listopada 2024 roku obchodzony był Światowy Dzień Seniora. Z tej to okazji w szkole podstawowej w Złojcu odbyły się warsztaty dla uczniów i seniorów poświęcone tematyce bezpieczeństwa starszych osób. W czasie spotkania dzielnicowy gminy Stary Zamość wraz z policjantem zajmującym się w zamojskiej komendzie profilaktyką społeczną poruszyli tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem seniorów a także prawidłowym reagowaniem w sytuacjach kryzysowych.
Wczoraj z okazji Światowego Dnia Seniora w Szkole Podstawowej w Złojcu odbyły się warsztaty i pogadanka dotycząca bezpieczeństwa osób starszych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oraz seniorzy. Biorący udział w warsztatach dzielnicowy gminy Stary Zamość młodszy aspirant Paweł Wronka oraz profilaktyk z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu aspirant sztabowy Dariusz Kuropatnicki omówili tematy związane z oszustwami, na które narażone są szczególnie osoby starsze. Mowa była o metodach działania oszustów „na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika banku” czy „urzędnika”. Policjanci zwrócili również uwagę na doniesienia medialne dotyczące podszywania się pod pracowników Głównego Urzędu Statystycznego lub ankieterów statystyki publicznej. Mundurowi mówili też o współczesnych niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z bankowości elektronicznej. Wskazali, jak ważna jest ochrona danych osobowych i bezpieczne posługiwanie się dowodem osobistym. Seniorów ostrzegali przed zbytnią ufnością wobec osób nieznajomych.
Do zgromadzonej młodzieży apelowali o to, aby w codziennych rozmowach ze starszymi członkami rodzin przypominali im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, informowali o zagrożeniach oraz przekazywali wiedzę na temat zasad działania oszustów.
Spotkanie było również okazją by przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem pieszych. Policjanci apelowali o to, aby każdy dbał o swoją widoczność na drodze i nosił elementy odblaskowe.
W ramach spotkania poruszono również problematykę dotyczącą przeciwdziałania przemocy wobec najmłodszych, wpisującą się w realizowaną przez polska Policję kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy”. Policjanci mówili o różnych formach przemocy podkreślając, jak ważne jest wspieranie rówieśników w reagowaniu na przemoc.
Przeprowadzone warsztaty pomogły seniorom oraz uczniom zdobyć cenne informacje na temat bezpieczeństwa. Pomogły też w budowaniu pewności siebie i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Umożliwiły również wymianę doświadczeń i spostrzeżeń na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło