Aktualności

Dzielnicowi kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy

Temperatura powietrza spada poniżej zera, na zewnątrz robi się coraz chłodniej. W tym czasie zamojscy policjanci nie zapominają o osobach potrzebujących, zagrożonych wychłodzeniem. Dzielnicowi kontrolują pustostany i altany ogródków działkowych, szukając osób potrzebujących pomocy. Osoby bezdomne zachęcają do korzystania z ciepłych noclegowni. Policjanci reagują również na osoby nietrzeźwe, które o własnych siłach nie są w stanie bezpiecznie dotrzeć do miejsca zamieszkania. Nie bądźmy obojętni! Informujmy służb o osobach, którym trzeba pomóc. Jeden telefon wykonany na numer alarmowy 112 może uratować komuś życie.

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie ciężki dla osób bezdomnych oraz dla osób starszych i schorowanych, które mieszkają samotnie i nie mają możliwości zadbać o ciepło w mieszkaniu.

Niskie temperatury mogą stanowić duże zagrożenie. Dlatego też dzielnicowi zamojskiej Policji zwracają szczególną uwagę na osoby samotne, starsze, nieporadne. W swoich rejonach służbowych odwiedzają osoby, którym może grozić utrata zdrowia a nawet życia z uwagi na zagrożenie wychłodzenia organizmu. Dzielnicowi sprawdzają także miejsca ewentualnego przebywania osób czasowo bezdomnych, takie jak pustostany, altany działkowe, czy prowizoryczne szałasy. O potrzebujących pomocy mieszkańcach naszego regionu policjanci powiadamiają pracowników socjalnych i wspólnie podejmują działania, aby zapobiec tragedii. 

Apelujemy o reagowanie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia drugiej osoby. Jeżeli wiemy, że ktoś potrzebuje pomocy w bezpiecznym przetrwaniu do wiosny lub jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce, zareagujmy. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, któremu może grozić wychłodzenie.

Funkcjonariusze Policji nie zawsze są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, dlatego też, jeśli mamy informacje o tym, że osobie w najbliższym otoczeniu dzieje się krzywda, alarmujmy odpowiednie służby. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub do ośrodka pomocy społecznej, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Można też skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem, której wybierając kategorię zgłoszenia o nazwie "osoba bezdomna – wymagająca pomocy", sygnalizujemy potrzebę wsparcia.

podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony