Aktualności

Fałszywa inwestycja. Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił 45 000 zł

Fałszywe inwestycje to jedne z częściej występujących działań oszustów. Przestępstwo tego typu polega na nakłonieniu ofiary do inwestycji, które w rzeczywistości są fałszywe. W taki właśnie sposób zadziałał oszust wobec 45-latka. Za jego namową mieszkaniec powiatu zamojskiego przekonany, że szybko pomnoży oszczędności, wykonał kilka przelewów. W efekcie tych działań stracił 45 000 zł.

45-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego powiadomił zamojskich policjantów, że skorzystał z oferty inwestycyjnej i został oszukany. Wyjaśnił, że w czerwcu bieżącego roku przeglądając internet zauważył reklamę o możliwości szybkiego i łatwego pomnożenia pieniędzy z dużym zyskiem. Nawiązał kontakt telefoniczny z pracownikiem platformy i zgodnie z jego zaleceniami wpłacił na wskazane konto 1000 euro.

We wrześniu otrzymał informację, że zarobił już prawie 4000 euro. 45-latek chciał wypłacić swój zysk. Pracownik platformy zgodził się, informując jednocześnie, że konto na którym znajduje się ta gotówka zostało zablokowane z uwagi na podejrzenie „prania brudnych pieniędzy”. Celem odblokowania rachunku konieczna była wpłata 1300 euro. Po wpłaceniu tej kwoty dowiedział się, że pojawiły się inne przeszkody, między innymi konieczność zweryfikowania danych i legalności zainwestowanych pieniędzy. To spowodowało rzekomo, że niezbędne były kolejne wpłaty. Nieświadomy oszustwa 45-latek wykonywał zalecenia wpłacając pieniądze.

Po jednym z kolejnych zaleceń przelania pieniędzy zaczął podejrzewać, że pracownik platformy chce wyłudzić od niego pieniądze. Chcąc się upewnić poszedł do banku, gdzie poinformowano go, że został oszukany. Na fałszywej inwestycji 45-latek stracił  łącznie 45 000 złotych.

Apelujemy o rozsądek w podejmowaniu decyzji finansowych, zwłaszcza tych dotyczących inwestycji proponowanych za pośrednictwem internetu. Dokładnie weryfikuj oferty inwestycyjne. Zwracaj uwagę na strony internetowe, które proponują szybki i wysoki zysk. Brak transparentnych informacji o firmie, brak odpowiednich certyfikatów oraz niejasne warunki transakcji powinny wzbudzić podejrzenia. Unikaj instalowania nieznanych aplikacji. Oszuści często wykorzystują aplikacje do przejęcia kontroli nad urządzeniami ofiar. Pamiętaj, że przestępcy często wykorzystują techniki manipulacyjne, by wzbudzić zaufanie ofiary. Zbyt atrakcyjne oferty mogą być sygnałem, że mamy do czynienia z próbą oszustwa.

podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony