Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Potrącenie pieszego w strefie zamieszkania

W Zamościu na parkingu Placu Stefanidesa 22-letni pieszy stojąc w grupie osób nagle zrobił krok w tył wchodząc bezpośrednio pod Volvo, którego kierujący w tym czasie omijał tę grupę. Pieszy z obrażeniami trafił do szpitala. Kierujący autem był trzeźwy, natomiast pieszy w organizmie miał ponad 1 promil alkoholu. Pamiętajmy, że w strefie zamieszkania obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak przepisy dotyczące strefy zamieszkania nie zwalniają osób pieszych z zachowania ostrożności.

Do potrącenia pieszego doszło wczoraj późnym wieczorem, około godziny 22:30, na parkingu Placu Stefanidesa, gdzie obowiązuje strefa zamieszkania.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący Volvo poruszał się po parkingu na wprost. Będąc na wysokości stojącej grupy osób wykonywał manewr omijania. W momencie, gdy pojazd był na wysokości tej grupy jeden ze stojących tam mężczyzn, który był tyłem do przejeżdżającego samochodu wykonał krok w tył wchodząc bezpośrednio pod Volvo. Kierujący nie był w stanie zareagować na zachowanie pieszego i uniknąć potrącenia.

Pieszy, 22-letni mieszkaniec gminy Zamość, po zderzeniu z karoserią pojazdu upadł doznając obrażeń. Załoga karetki pogotowia przetransportowała go do szpitala. Policyjne badanie alomatem wykazało, że pieszy był nietrzeźwy, w wydychanym powietrzu miał ponad promil alkoholu.

Volvo kierował 22-latek z gminy Zamość, był trzeźwy.

Wyjaśniamy dokładne okoliczności wypadku i apelujemy o zachowanie ostrożności. Przypominamy także, że prawo drogowe szczegółowo reguluje zasady ruchu pieszych i pojazdów w strefie zamieszkania. Określa też pojęcie „strefa zamieszkania” wskazując, że jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Pamiętajmy, że w strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem, a dopuszczalna prędkość pojazdu w tej strefie wynosi 20 km/h. Dodatkowo w strefie zamieszkania zabrania się postoju pojazdu w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Prawo nie zwalnia jednak osób pieszych przebywających w strefie zamieszkania z zachowania ostrożności i zwracania uwagi na poruszające się tamtędy pojazdy.  

podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło

 

Powrót na górę strony