Przechodząc przez jezdnię zachowaj ostrożność – patrz, słuchaj i żyj
W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominamy podstawowe przepisy oraz zasady, o których powinien pamiętać i stosować je każdy pieszy. Przypominamy również, że pieszego - w trakcie przechodzenia na drugą stronę ulicy czy torowisko obowiązuje zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych, które mogłyby rozpraszać jego uwagę. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze zachowując ostrożność i stosując się do przepisów ruchu drogowego. Wracamy do spotu zrealizowanego wspólnie z zamojską młodzieżą, aby zobrazować skutki niewłaściwego zachowania się pieszego na przejściu.
Na drogach naszego miasta i powiatu dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych, w których osoby niejednokrotnie odnoszą ciężkie obrażenia. Pamiętajmy, że w zderzeniu z samochodem pieszy nie ma żadnych szans, w najlepszym przypadku taką osobę czeka leczenie i niepotrzebny ból.
Zadbajmy więc o swoje zdrowie zachowując ostrożność na drodze i stosując się do przepisów. A ku przestrodze przypominamy spot, który nakręciliśmy wspólnie z zamojską młodzieżą. Obejrzyj krótki film i pamiętaj: Na drodze: patrz, słuchaj i żyj!
W trosce o bezpieczeństwo pieszych przypominamy podstawowe przepisy odnoszące się do tej grupy uczestników ruchu drogowego:
- Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
- Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
- Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
- Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
- Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
Pieszemu zabrania się:
- wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię;
- chodzenia po torowisku;
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło
Nagranie audio autodeskrypcja spotu edukacyjnego Patrz Słuchaj i Żyj!
Pobierz plik autodeskrypcja spotu edukacyjnego Patrz Słuchaj i Żyj! (format mp3 - rozmiar 1.79 MB)