Akcja „Prędkość” na terenie powiatu zamojskiego
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu na terenie naszego powiatu prowadzą działania prewencyjno – kontrolne „Prędkość”. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa na naszych drogach oraz egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. Tego typu akcje powtarzane są cyklicznie, bowiem to właśnie nadmierna prędkość stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach.
Dzisiaj policjanci zamojskiego ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania „Prędkość”. W ramach akcji funkcjonariusze na drogach Zamościa i powiatu zamojskiego dokonują pomiarów prędkości statycznie w wyznaczonych punktach, jak i dynamicznie przy wykorzystaniu radiowozów wyposażonych w wideorejestratory. Policjanci są widoczni zwłaszcza w tych miejscach, gdzie w przeszłości dochodziło do wypadków drogowych spowodowanych nadmierną prędkością.
Głównym celem działań jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na głównych ciągach komunikacyjnych Zamościa i naszego powiatu, zmniejszenie liczby wypadków drogowych i zminimalizowanie ich skutków, jak też ograniczenie liczby przekroczeń dopuszczalnej prędkości jazdy.
Najczęstszą przyczyną powodującą zagrożenie bezpieczeństwa na drogach jest łamanie przepisów prawa o ruchu drogowym, w szczególności dotyczących przestrzegania dozwolonych prędkości jazdy. Wykroczenia kierowców polegające na nieprzestrzeganiu limitów prędkości generują dużą cześć niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w tym tych najbardziej drastycznych.
Niedostosowanie prędkości jazdy to w dalszym ciągu jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych na terenie powiatu zamojskiego. Z ogólnej liczby 9 wypadków drogowych, do których doszło na naszych drogach - w 6 przypadkach ich przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i przede wszystkim własnych umiejętności. Pamiętajmy też, że konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego, w tym przekraczania dozwolonych limitów prędkości, ponoszą nie tylko sprawcy. W wielu przypadkach ofiarami tego typu zachowań są także inni uczestnicy ruchu drogowego.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło