Aktualności

Oszustwo na "akcje Orlenu" – 67-latek stracił prawie 60 000 zł

67-latek uwierzył w internetową reklamę dotyczącą inwestycji w „akcje spółki Orlen” z wykorzystaniem wizerunku znanego polityka, który zachęcał do inwestowania zapewniając szybki zysk. Po rozmowach z fałszywymi doradcami rozpoczął inwestycję, a następnie wykonał kilka przelewów na wskazane przez nich konta. W efekcie 67-latek stracił prawie 60 000 zł. Zachowajmy ostrożność. Oszuści podrabiają strony internetowe znanych polskich spółek skarbu państwa i namawiają do inwestycji. Nie dajmy się oszukać i nie wierzmy w szybki, łatwy zysk.

W ostatnich dniach marca bieżącego roku 67-latek z powiatu zamojskiego przeglądając strony internetowe zainteresował się reklamą zachęcającą do inwestowania w „akcje spółki Orlen”. Inwestycja wydała się 67-latkowi wiarygodna, ponieważ do inwestowania zachęcał znany polityk, który rzekomo wspierał tę działalność. Mężczyzna postanowił spróbować, kliknął w link i trafił na stronę, gdzie podał swoje dane do kontaktu. Wkrótce zadzwonił mężczyzna podający się za opiekuna finansowego. Przedstawiając wizję szybkich zysków, nakłaniał 67-latka do rozpoczęcia inwestowania i wpłacenia na ten cel 850 złotych.

W kolejnych dniach 67-latek otrzymał wiele telefonów. Rzekomi doradcy finansowi tłumaczyli zasady inwestycji i krok po kroku instruowali go, co do dalszego postępowania. Polecali mężczyźnie wykonywanie kolejnych przelewów opowiadając jednocześnie o wypracowanych już zyskach. Nieświadomy oszustwa 67-latek łącznie na wskazane przez przestępców konta przelał prawie 60 000 złotych.  

Zadzwoniła do niego również kobieta podająca się za analityczkę finansową. Oszustka powiadomiła, że jak to na giełdzie bywa, nie tylko są zyski, ale są również straty i na dzień rozmowy z nią 67-latek jest im winien 200 000 złotych. Zasugerowała jednocześnie, aby zaciągnąć pożyczkę w wysokości 140 000 złotych i całość przelać na wskazane przez nią konto.

Wystraszony sytuacją pokrzywdzony próbował spełnić sugestie kobiety, jednak bank miał wątpliwości i nie udzielił pożyczki, a po kolejnych prośbach 67-latka dokonał blokady jego rachunku. Mieszkaniec powiatu zamojskiego zdał sobie sprawę, że został oszukany. 

Przestrzegamy przed oszustwami internetowymi związanymi z inwestycjami. Przestępcy wykorzystują w fałszywych reklamach wiarygodne firmy oraz wizerunki znanych osób, by wzbudzić zaufanie ofiar. Oszuści podrabiają strony internetowe znanych polskich spółek skarbu państwa (Orlen, PGE, KGHM) i namawiają do inwestycji.

Pamiętaj:

  • Nie wierz w reklamy obiecujące szybki i pewny zysk – to często fałszywe inwestycje,
  • Nie podawaj swoich danych osobowych i bankowych nieznanym osobom,
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania umożliwiającego zdalne sterowanie urządzeniem,
  • Unikaj podejmowania decyzji pod wpływem emocji i pod presją czasu,  
  • Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z policją lub swoim bankiem.

podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony