Aktualności

Policjanci szkolą ratowników medycznych z samoobrony

Policyjni instruktorzy taktyki i technik interwencji przeprowadzili kolejną edycję szkolenia z samoobrony dla zespołów ratownictwa medycznego Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Szkolenia mają na celu poprawę bezpieczeństwa ratowników medycznych i przygotowanie ich na sytuacje, w których mogą spotkać się z agresją ze strony pacjentów.

Szkolenie dla kolejnej dwudziestoosobowej grupy zamojskich zespołów ratownictwa medycznego w zakresie wybranych sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych z zastosowaniem podstawowych technik samoobrony odbyło się wczoraj, 23 kwietnia na hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu. Część ćwiczeń policjanci prowadzili na matach, a część w naturalnym środowisku pracy personelu zespołów ratownictwa medycznego, czyli we wnętrzu karetki. Szkolenie miało charakter warsztatów opierających się w głównej mierze na ćwiczeniach praktycznych.

Pielęgniarki i ratownicy medyczni pod czujnym okiem doświadczonych policyjnych instruktorów taktyki i technik interwencji z komend w Zamościu i Tomaszowie Lubelskim poznali techniki odpierania ataku agresywnego pacjenta, sposoby przytrzymania agresora, pozycje i zasłony chroniące przed atakiem, procedury bezpiecznego opuszczenia karetki w sytuacjach zagrożenia. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się również jak utrzymywać kontrolę nad niebezpieczną sytuacją, neutralizować zagrożenie oraz utrzymywać wzajemną asekurację podczas działań ratowniczych.   

Codzienna praca ratowników medycznych wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, wymaga działania w sytuacjach silnego stresu, często w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach. Zdarza się, że medycy podczas niesienia pomocy spotykają się z agresją ze strony pacjentów lub świadków działań ratunkowych. Dlatego też tak ważne jest, aby osoby niosące pomoc umiały reagować na agresję i potrafiły ochronić własne zdrowie i życie.

Zaangażowanie policjantów w zwiększenie bezpieczeństwa ratowników medycznych to dobra praktyka oraz przykład nowoczesnego podejścia do bezpieczeństwa publicznego i  jednocześnie realizacja wspólnego celu służb ratunkowych jakim jest ratowanie ludzkiego życia.  
Kolejne grupy personelu medycznego zamojskiego pogotowia ratunkowego odbędą szkolenia w przyszłym miesiącu. 
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony