Aktualności

Bezpieczny przejazd – akcja zamojskiej drogówki

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu przeprowadzili na terenie powiatu zamojskiego akcję ,,Bezpieczny przejazd". Głównym celem tego typu działań jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców przekraczających tory kolejowe oraz ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowych.

Policjanci zamojskiego ruchu drogowego przeprowadzili działania prewencyjno - kontrolne pod nazwą „Bezpieczny przejazd”. Celem akcji było podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z braku ostrożności na przejazdach oraz utrwalenie wśród użytkowników dróg nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa. Ponadto działania ukierunkowane były na ograniczenie liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych.   

Szczególna uwagę policjanci zwracali na zachowanie się kierujących pojazdami przed przejazdami kolejowo – drogowymi, jak też na pieszych sprawdzając, czy nie przechodzą przez przejazd przy opuszczonych zaporach i nie poruszają się po torowiskach.

Łącznie w dzień prowadzonej akcji funkcjonariusze ujawnili ponad 90 wykroczeń drogowych. W tej liczbie aż 21 to wykroczenia związane z niestosowaniem się do znaku „STOP” przed przejazdami kolejowo – drogowymi.

Przypominamy!

Kierujący pojazdem dojeżdżając do przejazdów kolejowo-drogowego ma obowiązek:

  • zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów, przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał, zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie;
  • bezwzględnie stosować się do ustawionych przed przejazdem kolejowo – drogowym znaków, zarówno pionowych jak i poziomych.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Pamiętajmy, że pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania, potrzebuje do 1000 metrów. W zderzeniu z pociągiem człowiek, czy nawet samochód nie mają żadnych szans. Miejmy też świadomość, że nie ma stuprocentowo bezpiecznych przejazdów kolejowych. Na żadnym niezależnie od sposobu zabezpieczania, nic nie zastąpi ostrożności kierowcy.

podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony