Finał powiatowy turnieju BRD dla szkół podstawowych
Na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych. O najlepsze lokaty walczyło 12 drużyn. Celem organizowanego od lat turnieju jest popularyzowanie przepisów oraz zasad bezpiecznego poruszania się na drogach. W dwóch kategoriach wiekowych, zwyciężyły drużyny ze Szkoły Podstawowej w Miączynie.
Wczoraj, 26 kwietnia na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu odbyły się eliminacje powiatowe turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowym powiatu zamojskiego. O najlepsze lokaty walczyło 12 drużyn. Turniejowe zadania skierowane były do dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych, jako pasażerów, pieszych i rowerzystów, a w przyszłości również zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.
W tym roku 6 czteroosobowych drużyn reprezentowało szkoły podstawowe w kategorii wiekowej 10 – 12 lat. Również 6 trzyosobowych drużyn - najstarsze klasy szkół podstawowych.
Turniej składał się z kilku konkurencji. Wszyscy uczestnicy konkursu musieli rozwiązać test wiedzy wykazując się znajomością przepisów ruchu drogowego.
Musieli także pokonać tor przeszkód dla rowerzystów.
Wykazać się znajomością znaczenia znaków drogowych i zasad poruszania się drogami. Wiedzę tę sprawdzali policjanci zamojskiego ruchu drogowego, w czasie gdy uczestnicy Turnieju przemieszczali się po uliczkach miasteczka ruchu drogowego.
Uczestnicy konkursu musieli też posiadać umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
Po zaciętej rywalizacji wśród kategorii wiekowej 10 – 12 lat zwyciężyła drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Miączynie. Drugie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa numer 3 w Zamościu, a trzecie drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Mokrem.
W kategorii starszych klas szkół podstawowych najlepsi byli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Miączynie. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie, a trzecie – ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Zamościu.
Komisja podsumowała także wyniki osiągnięte indywidualnie przez każdego zawodnika. Najwięcej punktów otrzymał i tym samym został najlepszym zawodnikiem tegorocznego etapu powiatowego Turnieju – Konrad Kliszcz uczeń Szkoły Podstawowej w Miączynie.
W grupie I natomiast najwięcej punktów zdobyła uczennica szkoły w Miączynie – Nikola Banak, która za osiągnięte wyniki została wyróżniona przez organizatorów pucharem.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja konkursowa. W jej składzie znaleźli się Pan Zbigniew Kubina z Polskiego Związku Motorowego w Lublinie, policjanci z zamojskiego ruchu drogowego, strażnicy Straży Miejskiej w Zamościu, pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Medycznego Studium Zawodowego w Zamościu.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe przygotowane dla nich przez Starostwo Powiatowe w Zamościu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu. Upominki i kamizelki odblaskowe organizatorzy przygotowali również dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie. Dyplomy otrzymali także nauczyciele, którzy przygotowali młodzież do turnieju.
Zespoły z pierwszą lokatą wywalczyły dodatkowo prawo reprezentowania powiatu zamojskiego w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się 23 maja 2025 roku na motodromie w Biłgoraju.
Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy miejsc na podium w finale wojewódzkim.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło