W pierwszy wakacyjny weekend kierowali z promilami
W czasie pierwszego wakacyjnego weekendu zamojscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 14 kierującym, którzy prowadzili pojazdy będąc pod wpływem alkoholu. Wśród nich znaleźli się zarówno nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi, jak i nietrzeźwi kierowcy jednośladów. Apelujemy o zdrowy rozsądek. Jazda na podwójnym gazie może skończyć się tragicznie.
Policjanci zamojskiej komendy, co dzień badają stan trzeźwości kierujących. Niestety nie ma dnia, aby nie ujawnili kogoś, kto będąc pod działaniem alkoholu, wsiada za kierownicę samochodu, czy roweru.
Tylko w ostatni weekend mundurowi zatrzymali czternaście osób, które zdecydowały się na jazdę pomimo spożytego wcześniej alkoholu. Wśród nich trzech kierujących, którzy kierowali pojazdami mechanicznymi, dziesięciu – rowerami, a jeden to użytkownik hulajnogi elektrycznej.
W piątek policjanci interweniowali w miejscowości Wólka Nieliska, gdzie kierujący BMW wjechał w ogrodzenie posesji. BMW kierował 55-latek z gminy Nielisz, był nietrzeźwy w organizmie miał blisko 2 promile alkoholu. W piątek policjanci ujawnili też pięcioro cyklistów, którzy zdecydowali się kierować rowerem po wypiciu alkoholu. Najwięcej, bo ponad 2,6 promila alkoholu miał w organizmie 53-latek z gminy Krasnobród zatrzymany przez miejscowych policjantów do kontroli drogowej na ulicy Kościuszki w Krasnobrodzie. Natomiast w miejscowości Wysokie policjanci skontrolowali stan trzeźwości kierującego hulajnogą elektryczną. 34-latek z gminy Zamość w organizmie miał ponad 0,6 promila.
W sobotę policjanci zamojskiego ruchu drogowego w miejscowości Wysokie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Citroenem. W czasie kontroli zbadali również stan jego trzeźwości. Badanie wykazało, że 35-latek z gminy Zamość był nietrzeźwy, miał w wydychanym powietrzu prawie 3 promile. Dodatkowo policjanci ustalili, że 35-latek posiada czynny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W sobotę rano otrzymaliśmy także zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym, który Skodą przyjechał na stację paliw w gminie Łabunie. Zgłaszający czując od kierującego alkohol, zabrał kluczyki do jego auta i powiadomił służby. Skodą kierował 62-latek. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie prawie 2,5 promila. W ten sam dzień w godzinach wieczornych na ulicy Świętego Piątka zweryfikowali także stan trzeźwości 36-letniego cyklisty. Mężczyzna miał w organizmie ponad promil.
W niedzielę natomiast policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych rowerzystów. Dwaj z nich w wieku 45 i 63 lat wyruszyli na rowerowe przejażdżki, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie każdy. Dodatkowo 63-latek miał sądowy zakaz prowadzenia rowerów.
Ponawiamy apel o trzeźwość za kierownicą i przypominamy, że prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się także z zakazem prowadzenia pojazdów oraz finansową karą na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Przestępstwem jest również niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych i grozi za to kara wiezienia w wysokości do 5 lat. Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi natomiast grzywna w wysokości nie niższej niż 2,5 tysiąca złotych.
Pamiętajmy, że już niewielka ilość spożytego alkoholu negatywnie działa na organizm, a wystarczy chwila, żeby doszło do tragedii na drodze.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło