Aktualności

Jeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego

Dewizą wszystkich kierujących powinna być bezwzględna trzeźwość. Dotyczy to również, tych jeżdżących na hulajnogach. Kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne i zabronione. To wykroczenie, za które kara grzywny wynosi nie mniej niż 2500 złotych. Kierujący tego typu pojazdem powinien też przestrzegać przepisów prawa drogowego, które precyzyjnie określają zasady poruszania się hulajnogą elektryczną.

Policjanci z Łabuń na ulicy 3 Maja w Komarowie Osadzie zatrzymali podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej 60-latka, który zdecydował się kierować tym środkiem transportu, będąc pod wpływem alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów późnym wieczorem we wtorek. Mieszkaniec województwa podkarpackiego miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu.  60-latek za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem, grozi mu grzywna w wysokości nie niższej niż 2500 złotych.

Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze. Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi grzywna w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość grzywny wzrasta do kwoty nie niższej niż 2500 złotych, sąd może również orzec karę aresztu.

Przypominamy też, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Jeśli ścieżki są niedostępne, można poruszać się jezdnią, ale tylko na drogach o ograniczeniu prędkości do 30 km/h. Jazda hulajnogą elektryczną po chodnikach jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h. Jadąc hulajnogą chodnikiem należy pamiętać, aby poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na drodze wynosi 20km/h. Przekraczanie tej prędkości jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami.

Hulajnogi elektryczne muszą być wyposażone w światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek oraz hamulec. Podczas jazdy hulajnogą elektryczną zabronione jest korzystanie z telefonu. Nie zapominajmy również o tym, że zabronione jest przewożenie na hulajnodze innych osób, zwierząt i przedmiotów.

Prawo drogowe zabrania też przejeżdżania na hulajnodze elektrycznej przez przejścia dla pieszych.  Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście.

Przepisy precyzują także zasady parkowania hulajnogi. Należy ją parkować w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych powinna być taka, aby nie utrudnić im ruchu i powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony